Trwa ładowanie...

Papież zdecydował, kto pokieruje wyborem jego następcy

Franciszek zatwierdził wybór dziekana Kolegium Kardynalskiego. To kard. Giovanni Battista Re, który zastąpi Angelo Sodano. To obowiązków dziekana należy m.in. zwołanie konklawe i kierowaniu wyborem nowego papieża.
Share
Watykan. Papież Franciszek zatwierdził wybór dziekana Kolegium Kardynalskiego
Watykan. Papież Franciszek zatwierdził wybór dziekana Kolegium KardynalskiegoŹródło: East News, Fot: eastnews
d4flxak

Ojciec Święty zatwierdził wybór nowego dziekana Kolegium Kardynalskiego. Wybrany na to stanowisko kardynał Giovanni Battista Re do tej pory pełnił funkcję wicedziekana.

To pierwszy duchowny na tym stanowisku, którego wybrano według nowych zasad. Papież Franciszek zmienił obowiązujące do tej pory prawo w specjalnym liście apostolskim.

Według nowych reguł, dziekan Kolegium Kardynalskiego jest powoływany spośród kardynałów-biskupów na pięcioletnią kadencję z możliwością jej przedłużenia. Poprzednim dziekanem Kolegium Kardynalskiego był kard. Angelo Sodano, który zajmował to stanowisko od 2005 r.

d4flxak

Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

Franciszek przyjął jego rezygnację ze względu na zaawansowany wiek. Jednocześnie nadał mu tytuł dziekana emeryta, który będzie przysługiwał każdemu odchodzącemu z tej funkcji duchowego.

Watykaniści przypominają, że przewodniczy Kolegium, ale nie ma władzy nad innymi kardynałami. Jest jednak "pierwszym spośród równych".

d4flxak

Do jego obowiązków należy zwołanie konklawe w przypadku śmierci papieża (lub abdykacji, jak stało się w przypadku Benedykta XVI). Dziekan przewodniczy wyborowi nowego Ojca Świętego i sam ma prawo głosu pod warunkiem, że nie ukończył 80 lat.

Angelo Sodano nie mógł właśnie z tego powodu kierować wyborem obecnego papieża. Wówczas szefował temu posiedzeniu jego zastępca, którym był właśnie Giovanni Battista Re.

Franciszek zatwierdził także wybór wicedziekana, którym został kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Źródło: Vatican News

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4flxak

Podziel się opinią

Share
d4flxak
d4flxak
Więcej tematów