PolskaPapież: u podstaw misji musi leżeć miłość

Papież: u podstaw misji musi leżeć miłość

U podstaw misji musi leżeć miłość - napisał
papież Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Misyjny, który po
raz 80. obchodzony będzie w najbliższą niedzielę, 22 października.

Papież: u podstaw misji musi leżeć miłość
Źródło zdjęć: © AFP

Orędzie papieskie pt. "Miłość duszą misji" zostało zaprezentowane w Centrum Misyjnym w Warszawie.

"Jeśli misją nie kieruje miłość (...), grozi jej, że stanie się zwykłą działalnością filantropijną i socjalną" - przestrzega Benedykt XVI w swoim pierwszym orędziu na Światowy Dzień Misyjny.

W orędziu papież nawiązuje do swojej pierwszej encykliki "Deus caritas est". Podkreśla, że u podstaw misji "musi leżeć miłość". "Doświadczenie miłości Boga sprawia, że apostołowie dają świadectwo wiary. To zadanie także dzisiaj stanowi (...) dla wszystkich chrześcijan nieustanne zaangażowanie, od którego nie można się wymówić" - głosi orędzie.

Sekretem skuteczności działalności misyjnej - pisze Ojciec Święty - jest miłość do Chrystusa. "Być misjonarzami znaczy miłować Boga całym sobą, aż do oddania życia za Niego, jeśli okaże się to konieczne" - głosi Benedykt XVI. Papież wspomina, że także w naszych czasach nie brak tych, którzy jako misjonarze zginęli śmiercią męczeńską, dając świadectwo największej miłości.

Benedykt XVI podkreśla, że autentyczne zaangażowanie misyjne powinno być troską całego Kościoła. "Służba Ewangelii nie może być (...) uważana za przygodę przeżywaną w samotności, ale za zadanie, w którego wypełnianiu uczestniczy cała wspólnota" - głosi papież.

Benedykt XVI wyraża w dokumencie uznanie dla prac Kongregacji Ewangelizacji Narodów oraz Papieskich Dzieł Misyjnych.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych przy Konferencji Episkopatu Polski i członek watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów, ks. prałat Jan Piotrowski podkreślił na konferencji prasowej, że tytuł papieskiego orędzia "Miłość duszą misji" stanowi syntezę tego, co Benedykt XVI chce powiedzieć całemu Kościołowi.

Jest to jakiś daleko idący drogowskaz, który wyrasta z nauczania misyjnego Jana Pawła II. Mówił on, że misja to sprawa wiary, a Benedykt XVI podkreśla, że misje to sprawa miłości - powiedział ks. Piotrowski.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch poinformował, że przedostatnia niedziela października jest obchodzona jako Światowy Dzień Misyjny od 1926 roku. Przez szereg lat był on rozpowszechniany jedynie na misjach bądź w tych kościołach lokalnych, skąd pochodzili misjonarze. Dopiero później w całym Kościele. W Polsce jest znany pod nazwą Niedzieli Misyjnej, po niej następuje Tydzień Misyjny. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przygotowują na czas specjalne materiały liturgiczne rozprowadzane do wszystkich parafii w Polsce. W kościołach przeprowadzana jest zbiórka na misje.

W 1926 roku papież Pius XI ogłosił patronami misji św. Teresę od Dzieciątka Jezus oraz św. Franciszka Ksawerego, którego 500-lecie urodzin przypada w tym roku. Papież Paweł VI zaczął przygotowywać specjalne orędzia misyjne. Tradycję tę przejął Jan Paweł II, podjął ją również Benedykt XVI.

Obecnie - jak poinformował ks. Piotrowski - ponad dwa tysiące polskich misjonarzy pracuje w 95 krajach na wszystkich kontynentach.

Źródło artykułu:PAP
miłośćpapieżmisja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)