Papież: świąteczne życzenia dla Polaków
(AFP)
Polski zwyczaj łamania się opłatkiem łączy w sobie znak i słowo - powiedział Jan Paweł II we środę, składając świąteczne życzenia Polakom podczas audiencji generalnej.
Znak to łamanie chleba, które wpierw jest wyrazem dzielenia się dobrem w duchu miłości i pokoju. Nawiązując jednak do tajemnicy Wcielenia, która dokonała się w Betlejem - co się tłumaczy: "Dom Chleba" - wyraża też wiarę, że dawcą prawdziwej miłości i pokoju jest nowo narodzony Syn Boży - powiedział papież.
Jan Paweł II, kontynuując katechezę po polsku powiedział również: Słowo to życzenia, które niosą w sobie życzliwość, serdeczność, pragnienie dobra. To słowo również zakorzenione jest w tajemnicy betlejemskiej nocy. Jest niejako echem życzeń, jakie wówczas aniołowie, wielbiąc Boga, składali ludziom wszystkich czasów: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania".
Znak i słowo - mówił dalej papież - razem wyrażają najgłębsze uczucia, szczytne pragnienia i ufną nadzieję, że przeżywanie w duchu wiary tajemnicy narodzenia Chrystusa stanie się źródłem łask i błogosławieństwa, zaczynem duchowej odnowy, z której rodzi się pokój, radość i szczęście.
Na zakończenie Jan Paweł II powiedział: Z tą nadzieją i z tymi życzeniami zwracam się dziś do Was, Drodzy Rodacy, polecając Bożej Dziecinie każdego i każdą z Was, Wasze rodziny, wspólnoty kapłańskie i zakonne, oraz wszystkich, którym zechcecie przekazać te życzenia w moim imieniu. Niech Bóg Wam błogosławi!
Tuż po audiencji generalnej Ojciec Święty przyjął Polaków na przedświątecznym opłatku. Podczas tego spotkania Natalia Kukulska zaśpiewała papieżowi "Lulajże Jezuniu".(miz)