Papież: śmierć biskupa nie może utrudnić dialogu z islamem
Benedykt XVI powiedział w samolocie lecącym na Cypr, że zabójstwa przewodniczącego episkopatu Turcji, biskupa Luigiego Padovese, "nie można przypisywać Turcji i Turkom". Śmierć ta - jak zaznaczył - nie może w żaden sposób przyćmić dialogu z islamem.
- Na pewno tu nie chodzi o morderstwo polityczne, religijne - oświadczył papież, odnosząc się do zbrodni, o którą oskarżony został turecki kierowca włoskiego biskupa.
Podczas tradycyjnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu Benedykt XVI mówił o potrzebie zachęcania wszystkich chrześcijan do "wspólnej zdolności do prowadzenia dialogu z braćmi muzułmanami" i to pomimo - jak dodał - "wszystkich problemów w dialogu z nimi".
- Wszystkie próby na rzecz bardziej owocnej i braterskiej koegzystencji są bardzo ważne - ocenił.
Nawiązując do kryzysu, do jakiego doszło w rezultacie ataku izraelskich sił na flotyllę statków z pomocą dla Strefy Gazy, papież oświadczył: "W tych wszystkich epizodach jest zawsze niebezpieczeństwo tego, że straci się cierpliwość, że powie się 'teraz już dosyć' i nie będzie już woli poszukiwania pokoju".
- Każdego dnia - dodał - musimy naśladować Boga w jego cierpliwości; po wszystkich przypadkach przemocy nie można tracić cierpliwości i trzeba mieć odwagę, by zacząć od nowa - mówił.
Jako zadanie Stolicy Apostolskiej Benedykt XVI wskazał "stworzenie gotowości serca, by zacząć od nowa w pewności, że możemy iść naprzód, że przemoc nie jest rozwiązaniem".
Benedykt XVI jako pierwszy papież w dziejach przybył na Cypr, rozpoczynając trzydniową pielgrzymkę. Po ceremonii powitania na lotnisku Benedykt XVI uda się na teren wykopalisk archeologicznych, gdzie znajduje się mały kościół Agia Kiriaki z XIII wieku. Został on zbudowany na ruinach bizantyjskiej świątyni z IV wieku, zniszczonej przez trzęsienie ziemi. Według tradycji to tam znajduje się kolumna, do której przywiązany był podczas biczowania święty Paweł, ujęty za szerzenie nowej wiary.
Piątkowy wieczór papież przeznaczy na odpoczynek.
Obserwatorzy zwracają uwagę na symboliczne znaczenie faktu, że nuncjatura apostolska, gdzie zatrzyma się Benedykt XVI, znajduje się w pobliżu linii dzielącej wyspę na Republikę Cypryjską i Republikę Turecką Cypru Północnego.
Od 1974 roku Cypr jest podzielony między należącą do Unii Europejskiej i cieszącą się uznaniem międzynarodowym grecką Republikę Cypru oraz Republikę Turecką Cypru Północnego uznawaną tylko przez Turcję.