Papież przyjmie prezydenta Busha
Jan Paweł II przyjmie na audiencji 4 czerwca
prezydenta USA George'a W. Busha - doniósł dziennik
"Corriere della Sera", powołując się na amerykańską agencję
Catholic News Service. Aby spotkać się z papieżem, Bush przyjedzie
do Rzymu wcześniej, niż planowano.
Agencja CNS przytoczyła wypowiedź ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej Jima Nicholsona, cytowaną już przez agencję Associated Press, i podała, że Bush zamiast przybyć do Rzymu - jak planowano wcześniej - 4 czerwca wieczorem, zdecydował się przyspieszyć porę odlotu z USA i "będzie podróżował przez całą noc", aby dotrzeć do Rzymu 4 czerwca rano i móc być przyjętym przez Jana Pawła II.
Papież bowiem 5 czerwca udaje się z dwudniową wizytą do Szwajcarii i z tego powodu nie będzie mógł przyjąć prezydenta USA w proponowanym przez stronę amerykańską terminie 5 czerwca.
Według "Corriere", Jan Paweł II i Bush będą rozmawiali o sytuacji w Iraku i w Ziemi Świętej. Stolica Apostolska stoi na stanowisku, że warunkiem pokoju na Bliskim Wschodzie jest rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami.
Ostatnio przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax kardynał Renato Raffaele Martino kilkakrotnie wypowiadał się na temat sytuacji w Iraku, podkreślając konieczność pozostawienia w tym kraju wojsk koalicji, dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli i postępów procesu demokratyzacji. Kard. Martino wielokrotnie podkreślał również konieczność przejęcia kontroli w Iraku przez ONZ.
Tematem rozmowy papieża z amerykańskim przywódcą, jak sugeruje "Corriere", będą również przypadki znęcania się żołnierzy koalicji nad więźniami w Iraku.
Jan Paweł II w ubiegłą niedzielę nie odniósł się bezpośrednio do torturowania więźniów irackich przez amerykańskich i brytyjskich żołnierzy, wyraził jednak pragnienie, aby ludzie odrzucili "nienawiść i przemoc i otworzyli serce na przebaczenie doznanych krzywd, bezwarunkowo szanując godność każdego człowieka".
Natomiast watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w niedzielnym wydaniu zdecydowanie potępił tortury zadawane więźniom irackim przez Amerykanów podkreślając, że w oczach mieszkańców Stanów Zjednoczonych takie postępowanie jest odbierane jako "zbezczeszczenie sztandaru narodowego".
W artykule zatytułowanym "Zgroza i hańba" watykański dziennik pisał o "nieludzkich torturach zadawanych więźniom irackim" i podkreślił, że "pastwienie się i tortury zadawane więźniom są całkowitym zaprzeczeniem godności człowieka i podstawowych wartości, a brutalne znęcanie się nad bliźnim jest tragicznie sprzeczne z podstawowymi zasadami demokracji i społeczeństwa obywatelskiego".
W ubiegły piątek jeden z najbliższych współpracowników papieża, watykański minister spraw zagranicznych abp Giovanni Lajolo powiedział, że "stosowanie przemocy wobec człowieka jest obrazą samego Boga, który stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo".
Abp Lajolo potępił z całą stanowczością "skandaliczne" przypadki "brutalności będącej pogwałceniem najbardziej elementarnych praw człowieka, radykalnie sprzecznej z chrześcijańską moralnością".
Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe, papieski minister spraw zagranicznych we wtorek rozpoczyna oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której przewidziano jego spotkania z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Strawem, ministrem finansów i skarbu Gordonem Brownem oraz odwiedziny w parlamencie.
Abp Lajolo spotka się również ze zwierzchnikiem brytyjskich katolików, arcybiskupem Westminsteru kard. Cormakiem Murphy O'Connorem oraz głową Kościoła anglikańskiego, arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem.
Anna Kowalewska