Papież przyjął na audiencji prezydenta Rosji
Jan Paweł II przyjął na audiencji prezydenta Rosji Władimira Putina. Była to już druga wizyta rosyjskiego przywódcy u papieża, poprzednia odbyła się w czerwcu 2000 roku.
Analiza dokonana na zlecenie papieskiego instytutu misji zagranicznych przez specjalistę ds. stosunków pomiędzy Watykanem a rosyjską Cerkwią prawosławną Władimira Różańskiego, jak podała agencja Asianews, wskazuje na to, że chociaż w ostatnich latach stosunki między Patriarchatem moskiewskim a Kościołem katolickim znacznie się pogorszyły, "nie wszystko jest już stracone".
Różański uważa, że "relacji Jana Pawła II z Cerkwią moskiewską nie można uznać za klęskę, ponieważ pomimo braku sukcesów w dialogu ekumenicznym na szczycie, znacząca jest dzisiaj obecność katolików w Rosji, a prestiż Jana Pawła II jest w Rosji równie wysoki, jak w innych krajach świata, pomimo, że propaganda nacjonalistyczna przedstawia papieża jako naczelnego ideologa skorumpowanego zachodu".
Zdaniem Różańskiego, trudności w dialogu miedzy Cerkwią moskiewską a Kościołem katolickim są pośrednio następstwem rozpadu bloku sowieckiego, w którym zarówno prawosławni, jak i katolicy należeli razem do "milczącego Kościoła", którego jednym z przedstawicieli był także kardynał Karol Wojtyła.
Rosyjski przywódca, który przybył do Rzymu we wtorek wieczorem, przed wizytą w Watykanie spotkał się z prezydentem Włoch Carlo Azeglio Ciampim, a także z premierem Silvio Berlusconim.
Włochy i Rosja podpisały kilkanaście szczegółowych porozumień o współpracy gospodarczej, a także umów dotyczących wspólnych działań przeciwko terroryzmowi międzynarodowemu.