Trwa ładowanie...
d1mx4bw

Papież odprawił mszę w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe

• Papież Franciszek odprawił w sobotę po południu tamtejszego czasu mszę w stołecznej bazylice Matki Bożej z Guadalupe
• Jest to największe sanktuarium na świecie
• W mszy uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież odprawił mszę w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
(PAP/EPA, Fot: LESSANDRO DI MEO)
d1mx4bw

Homilię papież poświęcił cierpiącym, bezdomnym, zepchniętym na margines i - jak mówił - "wszystkim, którzy czują, że nie mają godnego miejsca na ziemi".

- Bóg rozbudza ich nadzieje - podkreślił Franciszek w sanktuarium, upamiętniającym objawienia maryjne z 1531 roku, pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół. Wśród cierpiących wymienił rodziców i dziadków, którym świat przestępczy "wydarł" dzieci i wnuki.

Następnie papież mówił o potrzebie wznoszenia "sanktuarium życia, wspólnot, społeczeństw i kultur" i zauważył, że w tej budowie nikt nie może zostać na zewnątrz, gdyż wszyscy są w nim "niezbędni". Zwłaszcza ci - podkreślił - którzy "zazwyczaj się nie liczą", bo "nie pasują do okoliczności" lub "nie wnoszą koniecznego kapitału".

d1mx4bw

Franciszek przypomniał o losie ludzi młodych bez przyszłości, osób starszych, nieszanowanych i zapomnianych, o rodzinach potrzebujących niezbędnego minimum do życia.

Papież powiedział, że wierni nie mogą dać się pokonać przez ból i smutek; muszą - wskazywał - osuszać łzy innym i im towarzyszyć.

- Wspomóż więźniów, przebacz temu, kto cię zranił, pociesz zasmuconego, bądź cierpliwy wobec innych - apelował papież mówiąc o uczynkach miłosierdzia.

Franciszek długo modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej - patronki obu Ameryk, wykonanym na płótnie z agawy.

d1mx4bw

Do sanktuarium, odwiedzanego co roku przez kilkanaście milionów osób, przybył wśród tłumów wiernych, którzy pozdrawiali go na całej trasie przejazdu z nuncjatury.

W niedzielę Franciszek uda się do położonego niedaleko stolicy Meksyku miasta Ecatepec, gdzie odprawi mszę na otwartym terenie, który może pomieścić 400 tysięcy osób. Po powrocie do miasta Meksyk papież złoży wizytę w szpitalu pediatrycznym. Odwiedzi tam między innymi oddział hematologii i onkologii.

Zobacz także: Oczy Matki Bożej z Guadalupe [Pixel]

d1mx4bw

Podziel się opinią

Share
d1mx4bw
d1mx4bw
Więcej tematów