Trwa ładowanie...

Papież o rosyjskich żołnierzach: biedacy. Ostry komentarz Terlikowskiego

Papież Franciszek po raz kolejny zabrał głos w sprawie wojny w Ukrainie. W swoim wystąpieniu pochylił się nad losem młodych ludzi, którzy cierpią z powodu wojny. W pierwszej kolejności wymienił jednak "bardzo młodych, rosyjskich żołnierzy" wysyłanych na front. Te słowa nie uszły uwadze katolickiego publicysty Tomasza Terlikowskiego.

Papież o rosyjskich żołnierzach: biedacy. Ostry komentarz Terlikowskiego Papież o rosyjskich żołnierzach: biedacy. Ostry komentarz Terlikowskiego Źródło: PAP, fot: ©MASSIMILIANO MIGLIORATO/CPP /
d1uj3e1

"Jest kolejna wypowiedź papieża na temat wojny. I znowu pierwszymi osobami, które są wymienione na liście ofiar wojny są… rosyjscy żołnierze" - zwrócił uwagę w swoim poście na Facebooku Tomasz Terlikowski.

"Pomyślmy o tylu żołnierzach, którzy są wysyłani na front, bardzo młodych, rosyjskich żołnierzach, biedakach. Pomyślmy o tak wielu młodych ukraińskich żołnierzach, o mieszkańcach, o młodzieży, młodych kobietach, chłopcach, dziewczynkach... To dzieje się blisko nas" - mówił Franciszek w przemówieniu do uczestników Kongresu Papieskiej Fundacji Gravissimum Educationis pod hasłem "Edukacja na rzecz demokracji w podzielonym świecie" - cytuje słowa papieża Tomasz Terlikowski.

d1uj3e1

"Żołnierze ukraińscy (to postęp w porównaniu z komunikatem Stolicy Apostolskiej po spotkaniu z patriarchą Cyrylem) są wprawdzie wymienieni, ale oni już nie są określeni mianem "biedaków". Tradycyjnie też nie wiadomo, kto wojnę ową wywołał, i kto wysyła owych 'rosyjskich żołnierzy biedaków' na wojnę" - stwierdził Terlikowski.

Post Terlikowskiego dotyczy wystąpienia papieża Franciszka do uczestników Kongresu Papieskiej Fundacji Gravissimum Educationis pod hasłem "Edukacja na rzecz demokracji w podzielonym świecie".

Franciszek, jak wynika z komunikatu stolicy apostolskiej, zwrócił w nim uwagę na toczącą się w Ukrainie wojnę. Zaznaczył, że jesteśmy przyzwyczajeni do wiadomości o wojnach, ale raczej tych odległych: w Syrii, Jemenie, w innych miejscach i uznajemy je niemal za coś normalnego.

d1uj3e1

Tym razem jednak - na co zwrócił uwagę papież - wojna przybliżyła się do nas, jest praktycznie na wyciągnięcie ręki i to zmusza nas do zastanowienia się nad "zdziczeniem ludzkiej natury", nad tym, do czego jesteśmy zdolni, jako "mordercy swoich braci".

Franciszek: Wojna zawsze - zawsze! - jest klęską ludzkości

"Mówimy o edukacji, a kiedy o niej myślimy, myślimy o dzieciach, młodzieży... Pomyślmy o tylu żołnierzach, którzy są wysyłani na front, bardzo młodych, rosyjskich żołnierzach, biedakach. Pomyślmy o tak wielu młodych ukraińskich żołnierzach, o mieszkańcach, o młodzieży, młodych kobietach, chłopcach, dziewczynkach..." - cytuje słowa papieża watykański serwis prasowy.

"To dzieje się blisko nas. Ewangelia prosi, abyśmy nie odwracali wzroku, co jest najbardziej pogańską postawą chrześcijan: kiedy chrześcijanin przyzwyczaja się do odwracania wzroku, staje się powoli poganinem w przebraniu chrześcijanina. Wojna nie jest odległa, jest na wyciągnięcie ręki. Tutaj w Rzymie, w szpitalu Dzieciątka Jezus, są dzieci ranne w wyniku bombardowań. Co ja robię wobec wojny?" -  pytał papież.

Terlikowski krytykuje postawę Watykanu. "Wyraźnie częściej Stolica Apostolska kontaktuje się z Rosją"

"Czy się modlę? Czy poszczę? Czy czynię pokutę? Czy też żyję beztrosko, jak to zwykle bywa w czasie odległych wojen? Wojna zawsze - zawsze! - jest klęską ludzkości. My - wykształceni, pracujący w edukacji - jesteśmy pokonani przez tę wojnę, ponieważ z drugiej strony jesteśmy odpowiedzialni. Nie ma sprawiedliwych wojen: one nie istnieją!" - cytuje słowa papieża watykański serwis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uj3e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1uj3e1
Więcej tematów