Trwa ładowanie...
d4ut0gx

Papież o imigrantach: muszą respektować inne prawa

Papież Franciszek przypomniał imigrantom, że muszą respektować "prawa, kultury i tradycje krajów, w których są goszczeni" i zaapelował do władz krajów o pomaganie im, jednak w zakresie, który"nie szkodzi dobru wspólnemu obywateli".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek przemawia do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej
Papież Franciszek przemawia do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej (AFP, Fot: Alberto Pizzoli)
d4ut0gx

Zwracając się do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, papież stwierdził, że roztropne podejście władz "nie oznacza realizacji polityki zamknięcia wobec imigrantów". "Pociąga za sobą mądrą i dalekowzroczną ocenę, do jakiego stopnia ich kraj jest w stanie, nie szkodząc dobru wspólnemu obywateli, zapewnić godne życie imigrantom, zwłaszcza tym, którzy mają realną potrzebę ochrony" - wyjaśnił.

Franciszek mówił również o konieczności połączenia prawa każdego człowieka do emigracji i zapewnienia możliwości integracji imigrantów w tkankę społeczną, w którą się włączają, po to, "aby nie odczuwała ona zagrożenia swojego bezpieczeństwa, tożsamości kulturowej i równowagi polityczno-społecznej".

"Z drugiej strony sami imigranci nie mogą zapominać o obowiązku respektowania praw, kultury i tradycji krajów, w których są goszczeni" - dodał.

d4ut0gx

Papież stwierdził, że "Problem imigracji jest kwestią, w której nie można się godzić, aby pewne kraje pozostawały obojętne, podczas gdy inne biorą na siebie ciężar humanitarny, nierzadko ze znacznym wysiłkiem i poważnymi niedogodnościami, aby poradzić sobie z kryzysem, który zdaje się nie mieć końca".

Franciszek wyraził także przekonanie, że wszyscy powinni czuć się "uczestnikami międzynarodowego dobra wspólnego", także poprzez konkretne gesty humanitarne i dodał, że jest wdzięczny wielu krajom, które "wielkodusznie przyjmują" migrantów; w tym kontekście wymienił Włochy, Niemcy, Grecję i Szwecję.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

d4ut0gx

Podziel się opinią

Share
d4ut0gx
d4ut0gx
Więcej tematów