Papież: _niech zbawcza prawda ożywi braterską miłość_
Jan Paweł II podczas uroczystości (AFP)
Przy pięknej, słonecznej pogodzie na placu św. Piotra w Watykanie odbyła się w niedzielę uroczysta msza wielkanocna celebrowana przez Jana Pawła II.
15.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Msza zaczęła się od rytuału ogłoszenia Zmartwychwstania Pańskiego przed ikoną Najświętszego Zbawiciela. Legenda głosi, że wizerunek ten powstał w cudowny sposób: zaczął go malować św. Łukasz, a skończyli aniołowie.
Zgodnie ze średniowieczną tradycją, przywróconą rok temu podczas Wielkanocy Wielkiego Jubileuszu, obraz ten przeniesiono na plac św. Piotra z kaplicy Sancta Sanctorum przy Świętych Schodach na Lateranie.
Na zakończenie liturgi paschalnej Wielkiej Niedzieli papież wygłosił apostolskie błogosławiństwo Urbi et Orbi, Miastu i Światu. Udzielił błogosławieństwa wiernym znajdującym się na placu św. Piotra oraz tym, którzy uczestniczyli we mszy za pośrednictwem radia i telewizji. Papież prosił Boga o wybaczenie wszystkich grzechów oraz o udzielenie łaski wytrwania w dobrych uczynkach. Polakom Jan Paweł II życzył wcześniej, aby w radosnym dniu zmartwychwstania Pańskiego zbawcza prawda ożywiała braterską miłość.
Pokój jest możliwy - powiedział papież. Dla wszystkich mężczyzn i kobiet trzeciego tysiąclecia przeznaczony jest dar pokoju zmartwychwstałego Chrystusa, który rozrywa kajdany przemocy i nienawiści.
Z radością i zachwytem - zaapelował - odkryjcie dziś na nowo, że świat nie jest już w niewoli nieuchronnych wydarzeń. Nasz świat może się zmienić: pokój jest możliwy nawet tam, gdzie od bardzo dawna ludzie walczą i giną, jak w Ziemi Świętej i w Jerozolimie; jest możliwy na Bałkanach, które nie są już skazane na dręczącą niepewność, która może udaremnić wszelkie próby porozumienia. (...) Ty także Afryko - mówił dalej papież - ziemio umęczona przez zagrażające ci nieustannie konflikty, z wiarą podnieś głowę... Ty również, Azjo, kolebko odwiecznych tradycji duchowych, możesz zwycięsko stawić czoło wyzwaniu tolerancji i solidarności. Ty zaś, Ameryko Łacińska, tylko w Chrystusie znajdziesz siły i odwagę, aby rozwijać się szanując godność każdego człowieka.
Całej ludzkości Jan Paweł II życzył, aby wszelkie poszukiwania i postęp techniczny i społeczny oddać w służbę lepszej przyszłości dla wszystkich. Następnie papież złożył życzenia w 61 językach.
Plac św. Piotra przystrojony jest tysiącami kwiatów, które, jak co roku od 16 lat przywożone są z Holandii.
O wzajemną ludzką życzliwość zaapelował prymas Polski kardynał Józef Glemp podczas mszy pontyfikalnej odprawionej w Niedzielę Wielkanocną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Prymas zwrócił uwagę, że w dniach świąt życzymy sobie wiele dobroci, życzymy też szczęścia, które - zdaniem prymasa - jest zawężane tylko do spraw doczesnych, a zapominamy o szczęściu wiecznym. Takie szczęście może nam zapewnić jedynie Chrystus zmartwychwstały - dodał.
Kardynał Glemp życzył wzajemnej ludzkiej życzliwości i właśnie dobroci, chociaż - jak zaznaczył - nie jest to sprawa łatwa i prosta.
Prymas wezwał też do tego, byśmy umieli sprawiedliwie się dzielić i bardzo roztropnie dysponować tym, co Bóg nam daje przez nasz wysiłek i życzliwość innych ludzi. (jd)