Trwa ładowanie...
d3sfp03

Papież: _niech zbawcza prawda ożywi braterską miłość_

Jan Paweł II podczas uroczystości (AFP)
Przy pięknej, słonecznej pogodzie na placu św. Piotra w Watykanie odbyła się w niedzielę uroczysta msza wielkanocna celebrowana przez Jana Pawła II.

d3sfp03
d3sfp03

Msza zaczęła się od rytuału ogłoszenia Zmartwychwstania Pańskiego przed ikoną Najświętszego Zbawiciela. Legenda głosi, że wizerunek ten powstał w cudowny sposób: zaczął go malować św. Łukasz, a skończyli aniołowie.

Zgodnie ze średniowieczną tradycją, przywróconą rok temu podczas Wielkanocy Wielkiego Jubileuszu, obraz ten przeniesiono na plac św. Piotra z kaplicy Sancta Sanctorum przy Świętych Schodach na Lateranie.

Na zakończenie liturgi paschalnej Wielkiej Niedzieli papież wygłosił apostolskie błogosławiństwo Urbi et Orbi, Miastu i Światu. Udzielił błogosławieństwa wiernym znajdującym się na placu św. Piotra oraz tym, którzy uczestniczyli we mszy za pośrednictwem radia i telewizji. Papież prosił Boga o wybaczenie wszystkich grzechów oraz o udzielenie łaski wytrwania w dobrych uczynkach. Polakom Jan Paweł II życzył wcześniej, aby w radosnym dniu zmartwychwstania Pańskiego zbawcza prawda ożywiała braterską miłość.

Pokój jest możliwy - powiedział papież. Dla wszystkich mężczyzn i kobiet trzeciego tysiąclecia przeznaczony jest dar pokoju zmartwychwstałego Chrystusa, który rozrywa kajdany przemocy i nienawiści.

d3sfp03

Z radością i zachwytem - zaapelował - odkryjcie dziś na nowo, że świat nie jest już w niewoli nieuchronnych wydarzeń. Nasz świat może się zmienić: pokój jest możliwy nawet tam, gdzie od bardzo dawna ludzie walczą i giną, jak w Ziemi Świętej i w Jerozolimie; jest możliwy na Bałkanach, które nie są już skazane na dręczącą niepewność, która może udaremnić wszelkie próby porozumienia. (...) Ty także Afryko - mówił dalej papież - ziemio umęczona przez zagrażające ci nieustannie konflikty, z wiarą podnieś głowę... Ty również, Azjo, kolebko odwiecznych tradycji duchowych, możesz zwycięsko stawić czoło wyzwaniu tolerancji i solidarności. Ty zaś, Ameryko Łacińska, tylko w Chrystusie znajdziesz siły i odwagę, aby rozwijać się szanując godność każdego człowieka.

Całej ludzkości Jan Paweł II życzył, aby wszelkie poszukiwania i postęp techniczny i społeczny oddać w służbę lepszej przyszłości dla wszystkich. Następnie papież złożył życzenia w 61 językach.

Plac św. Piotra przystrojony jest tysiącami kwiatów, które, jak co roku od 16 lat przywożone są z Holandii.

O wzajemną ludzką życzliwość zaapelował prymas Polski kardynał Józef Glemp podczas mszy pontyfikalnej odprawionej w Niedzielę Wielkanocną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

d3sfp03

Prymas zwrócił uwagę, że w dniach świąt życzymy sobie wiele dobroci, życzymy też szczęścia, które - zdaniem prymasa - jest zawężane tylko do spraw doczesnych, a zapominamy o szczęściu wiecznym. Takie szczęście może nam zapewnić jedynie Chrystus zmartwychwstały - dodał.

Kardynał Glemp życzył wzajemnej ludzkiej życzliwości i właśnie dobroci, chociaż - jak zaznaczył - nie jest to sprawa łatwa i prosta.

Prymas wezwał też do tego, byśmy umieli sprawiedliwie się dzielić i bardzo roztropnie dysponować tym, co Bóg nam daje przez nasz wysiłek i życzliwość innych ludzi. (jd)

d3sfp03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sfp03
Więcej tematów