ŚwiatPapież napisał wstęp do książki byłego członka mafii. "Błądzenie jest epizodem"

Papież napisał wstęp do książki byłego członka mafii. "Błądzenie jest epizodem"

"Nigdy nie można sprowadzać drugiej osoby do jej błędu" - napisał papież Franciszek we wstępie do wywiadu-rzeki z nawróconym mafioso z Kalabrii Luigim Bonaventurą. "Należy pomagać każdej osobie, z miłością i wyjść poza jej błędy" - dodał.

Papież napisał wstęp do książki byłego członka mafii. "Błądzenie jest epizodem"
Papież napisał wstęp do książki byłego członka mafii. "Błądzenie jest epizodem"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Maria Laura Antonelli / Avalon
Violetta Baran

Papież Franciszek napisał wstęp do książki, wywiadu-rzeki z Luigim Bonaventurą, byłym szefem gangu kalabryjskiej mafii - ‘Ndranghety. Nawrócony mafioso od 15 lat współpracuje z włoskim wymiarem sprawiedliwości. Dzięki jego zeznaniom aresztowano kilkudziesięciu gangsterów z Kalabrii.

"Należy pomagać każdej osobie, z miłością i wyjść poza jej błędy" - napisał papież w przedmowie do książki napisanej przez księdza Benito Giorgettę.

Franciszek położył nacisk na znaczenie "upomnienia braterskiego" jako "gestu miłości". Oznacza to, jak wyjaśnił, że nie należy "mieć poczucia wyższości, ale wspierać i pomagać drugiej osobie przezwyciężyć jej trudności", nie wypominać błędów, ale okazywać bliskość, "podążając razem ku wyleczeniu".

Papież wyraził przekonanie, że "jeśli zostawi się drugą osobę w jej błędzie, to jest się samemu współodpowiedzialnym".

"Jeśli się nie pomoże, to staje się to równoznaczne z nieudzieleniem pomocy ofierze wypadku" - dodał Franciszek. Czasem, jak przyznał, panuje strach przed "zakażeniem się" osobą grzeszącą. Tymczasem trzeba się zainteresować, "uczynić wszystko, co możliwe, by ją ocalić" - wskazał.

Zdaniem papieża odważna decyzja byłego gangstera o nawróceniu na współpracę z wymiarem sprawiedliwości jest "ziarnem nadziei", "rzuconym także na ziemie poważnie dotknięte plagą mafii".

Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)