Papież: Kościoły Rzymu i Konstantynopola są prawdziwie siostrzane
Benedykt XVI powiedział podczas audiencji generalnej, że Kościoły Rzymu i Konstantynopola są "prawdziwie siostrzane". Katechezę papież poświęcił postaci apostoła Andrzeja, który jest patronem patriarchatu, mającego swą siedzibę w Stambule.
Po polsku oraz w kilku innych językach Benedykt XVI przypomniał o przypadającej w czwartek uroczystości Bożego Ciała.
Mówiąc o świętym Andrzeju, bracie świętego Piotra papież podkreślił, że był on apostołem Greków. Ich braterstwo - dodał - jest wyrazem szczególnych więzów Kościołów Rzymu i Konstantynopola, Kościołów prawdziwie siostrzanych.
Benedykt XVI odda hołd patronowi patriarchatu w Konstantynopolu w dniu jego święta, 30 listopada, podczas wizyty w Stambule na zaproszenie formalnego zwierzchnika całego prawosławia, patriarchy Bartłomieja I. Wprawdzie podróż do Turcji nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana przez Watykan, ale sam papież już wcześniej wyraził zamiar udania się z tą pielgrzymką.
Po polsku Benedykt XVI mówił o przypadającej w czwartek uroczystości Bożego Ciała.
W przededniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zwracamy nasze serca ku Chrystusowi obecnemu w tajemnicy Eucharystii. Z wiarą w Jego słowa: "To jest Ciało moje... To jest Krew moja..." przystępujemy do tego źródła łaski, dziękując Bogu za tak wielki znak Jego miłości. Komunia święta i adoracja eucharystyczna niech wszystkich nas uświęca - powiedział papież do Polaków.
Po włosku zaprosił wiernych na rzymskie obchody święta w czwartek wieczorem, podczas których będzie przewodniczyć mszy przed bazyliką świętego Jana na Lateranie, a następnie poprowadzi procesję do bazyliki Matki Bożej Większej.
W audiencji generalnej na Placu świętego Piotra uczestniczyło 35 tysięcy wiernych.
Na zakończenie audiencji Benedykt XVI spotkał się z byłym szefem inspektorów rozbrojeniowych ONZ w Iraku Hansem Bliksem. Szwedzki dyplomata, były dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wręczył papieżowi raport pod tytułem "Arsenały strachu" na temat niebezpieczeństw związanych ze znajdującą się na świecie bronią chemiczną, nuklearną i biologiczną.
W raporcie, opracowanym przez międzynarodową komisję do spraw broni masowego rażenia, której Blix przewodniczy, zawarto 60 zaleceń dla społeczności międzynarodowej na temat konieczności redukcji arsenałów śmiercionośnej broni.
Sylwia Wysocka