Trwa ładowanie...

Papież Jan Paweł II mianował go prałatem. "El Pais": twórca "Barki" był oskarżony o pedofilię

Cesareo Gabarain, baskijski ksiądz, autor wielu pieśni religijnych, w tym "Barki" - ukochanej przez papieża Jana Pawła II - w latach 70. XX wieku został oskarżony o pedofilię. Mimo tego, chwilę później został przez papieża Polaka mianowany jego osobistym prałatem.

Cesareo Gabarain, twórca "Barki", oskarżony o pedofilię i wyrzucony ze szkoły. To jego papież Jan Paweł II mianował swoim prałatem Cesareo Gabarain, twórca "Barki", oskarżony o pedofilię i wyrzucony ze szkoły. To jego papież Jan Paweł II mianował swoim prałatem Źródło: Materiały prasowe
d1zbj31
d1zbj31

Światło dzienne ujrzały dokumenty, z których wynika, że Cesareo Gabarain - duchowny z Hiszpanii pochodzenia baskijskiego, autor ponad 500 pieśni religijnych, w tym słynnej "Barki", by oskarżony o pedofilię.

Twórca "Barki" był oskarżony o pedofilię. Jan Paweł II powołał go na prałata

Dokumenty opublikował hiszpański dziennik "El Pais". Z danych, do których dotarli dziennikarze, wynika, że przed 1979 rokiem Cesareo Gabarain został oskarżony o pedofilię przez czterech swoich uczniów, a w efekcie wydalony ze szkoły Towarzystwa Maryi.

Dziennikarze dowodzą, że nie przeszkodziło to papieżowi Janowi Pawłowi II, by w 1979 roku powołać twórcę "Barki" na stanowisko osobistego prałata.

Ultimatum dla Kaczyńskiego. Magdalena Sroka tłumaczy

Do wykorzystywania uczniów przez Gabaraina w szkole w  Madrycie miało dochodzić na przełomie lat 70. XX wieku. - Miał mercedesa. Nie nosił sutanny, lecz chodził w cywilnym garniturze. Miał charyzmę, był miły, przyciągał dzieciaki - wspomina jeden z molestowanych przez prałata uczniów Pedro Tena.

d1zbj31

Cesareo Gabarain oskarżony o pedofilię. "Zawsze o jedno łóżko za mało"

Jak dodaje, duchowny miał w zwyczaju zapraszać uczniów do swojego gabinetu. - Mieliśmy 13 lub 14 lat, a on w czasie tych spotkań pozwalał nam palić papierosy - podkreśla.

Inny z uczniów, który oskarżył twórcę "Barki" o pedofilię, relacjonuje, jak wyglądały szkolne wyjazdy, w których Gabarain brał udział wraz z uczniami. - Zawsze okazywało się przed snem, że jest o jedno łóżko za mało i trzeba było z nim spać. To było coś, co przygotował wcześniej. Wchodził do łazienki, podglądał nas pod prysznicem - opisuje Eduardo Mendoza. To najprawdopodobniej jego zeznania doprowadziły do ostatecznego wydalenia Gabaraina z ośrodka.

Ze szkoły biskup-kompozytor został wydalony w 1978 roku. Po pewnym czasie został on przeniesiony do ośrodka San Fernando w Madrycie, którym zarządzali salezjanie. Po kilku miesiącach trafił do Watykanu i służył u boku papieża Jana Pawła II. Duchowny zmarł w 1991 roku w wieku 54 lat.

Prałat Jana Pawła II oskarżony o pedofilię. Maryści potwierdzają

Mimo tego, że początkowo władze marystów w Hiszpanii, a także Archidiecezja Madrycka zaprzeczały, że w swoich archiwach posiadają dokumenty świadczące o oskarżeniu Cesareo Gabaraina o pedofilię, "El Pais" podaje, że ostatecznie 7 sierpnia Kongregacja Marystów w Hiszpanii potwierdziła otrzymanie wiarygodnych oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich przez duchownego.

d1zbj31

Zakonnicy podkreślają, że ich wspólnota wyraża "ból i żal z powodu zdarzeń, do których doszło kilkadziesiąt lat temu". Zakon zaznacza przy tym, że potępia te wydarzenia i "przeprasza ofiary" za to, że nie był w stanie ochronić ofiar, opiekować się nimi i odpowiednio poradzić sobie z tymi sytuacjami.

Maryści dodają przy tym, że "prowadzą wewnętrzne śledztwo w celu wyjaśnienia wydarzeń, które miały miejsce", a w szczególności skupiają się na ofiarach i oddają się do ich dyspozycji.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zbj31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zbj31
Więcej tematów