Trwa ładowanie...
d29u4co

Papież Franciszek: runą mury wznoszone przeciwko imigrantom w Europie

Papież Franciszek powiedział, że czyny pedofilii popełnione przez kapłanów to niemal świętokradztwo. - Winni są także biskupi, którzy tuszowali nadużycia - mówił papież podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Filadelfii do Rzymu. Franciszek mówił też o uchodźcach. Stwierdził, że "runą mury wznoszone przeciwko imigrantom w Europie".
Share
Papież Franciszek: runą mury wznoszone przeciwko imigrantom w Europie
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tracie van Auken
d29u4co

- Seksualne wykorzystywanie dzieci ma miejsce wszędzie - powiedział Franciszek podczas 40-minutowej rozmowy z dziennikarzami.

- Ale kiedy dopuszcza się tego kapłan, jest to coś bardzo ciężkiego, bo jego powołaniem jest sprawić, by to dziecko wzrastało ku miłości Boga, ku dojrzałości uczuciowej, ku dobru. Wraz z wykorzystywaniem kapłan wszystko przekreślił i dlatego jest to prawie świętokradztwo - oświadczył papież.

- Winni są też ci, którzy ukrywali te rzeczy. Niektórzy biskupi ukrywali; to coś okropnego - dodał.

d29u4co

Papież: mury przeciwko imigrantom upadną

Papież Franciszek powiedział, że runą mury wznoszone przeciwko imigrantom w Europie. Tak skomentował politykę krajów niewpuszczających imigrantów i uchodźców.

- Wiecie, jak kończą mury - wszystkie mury upadają, dzisiaj, jutro albo po 100 latach. To nie jest rozwiązanie - powiedział papież. - Problem pozostaje, ale z narastającą nienawiścią - ocenił.

Franciszek wyraził przekonanie, że potrzebna jest "inteligencja" w obliczu obecnego kryzysu w Europie. - Napływa cała ta fala migracyjna i nie jest łatwo znaleźć rozwiązania, ale na drodze dialogu kraje muszą je znaleźć - dodał papież. Zdaniem Franciszka przynosi je budowanie mostów, a nie murów.

d29u4co

Papież: sprzeciw sumienia to prawo człowieka

Papież Franciszek uznał za "prawo człowieka" sprzeciw sumienia urzędnika, który broni swej wolności religijnej. Papież mówił o tym podczas konferencji prasowej w samolocie, w drodze powrotnej z Filadelfii do Rzymu.

W rozmowie z dziennikarzami papież uznał, że sprzeciw sumienia związany z obroną własnej wolności religijnej jest "prawem człowieka", którego nie można odmówić.

- Urzędnik państwowy jako człowiek ma takie prawo, to prawo człowieka - ocenił papież.

Słowa te uznano za komentarz do niedawnej sytuacji w USA, gdzie urzędniczka w stanie Kentucky odmówiła z powodów religijnych udzielenia ślubu parze homoseksualnej. Została za to aresztowana.

d29u4co

Podziel się opinią

Share
d29u4co
d29u4co
Więcej tematów