Trwa ładowanie...
d2h6lrb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież Franciszek przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała

Papież Franciszek przewodniczył w Rzymie uroczystościom Bożego Ciała. Podczas mszy na Lateranie przestrzegł wiernych przed rywalizacją, arogancją i egoizmem. Podkreślił, że chrześcijańską godność osłabia bałwochwalcza konsumpcja i egoizm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała
(PAP/EPA)
d2h6lrb

W homilii w czasie mszy na placu przed bazyliką Świętego Jana papież przestrzegał przed takim stylem życia i postawą, w której brakuje braterstwa, a w jego miejsce - jak mówił - "rywalizujemy, by zająć pierwsze miejsca, nie znajdujemy odwagi, by dawać świadectwo miłości, nie jesteśmy w stanie dać nadziei".

Franciszek podkreślił: "Chrystus obecny pośród nas, pod postacią chleba i wina, wymaga tego, aby miłość przezwyciężyła wszelkie rany i by jednocześnie stała się jednością z biednymi, wsparciem dla słabych, braterską troską o tych, którzy z trudem znoszą ciężar codziennego życia".

Zdaniem papieża osłabia i "rozrzedza" chrześcijańską godność uleganie bożkom naszych czasów, jakimi są "pozory, konsumpcja, własne +ja+ w centrum wszystkiego". Ale, jak dodał, podobny skutek przynosi "wzajemne konkurowanie i arogancja jako postawa zwycięska, nieprzyznawanie się nigdy do błędu czy do potrzeby".

d2h6lrb

"Wszystko to prowadzi do zwątpienia we własną wartość, sprawia, że jesteśmy miernymi chrześcijanami o letniej temperaturze" - zauważył.

Temu przeciwstawił wymóg szczerej pokory, miłości do potrzebujących, pojednania i zrozumienia.

Podczas mszy Franciszek zachęcił do solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. "Poczujmy się w jedności z tyloma naszymi braćmi i siostrami, którzy nie mogą swobodnie wyrazić swojej wiary w Pana Jezusa" - powiedział.

Wspomniał o chrześcijanach, od których "zażądano ofiary życia dla wierności Chrystusowi". "Niech ich krew - dodał - będzie zadatkiem pokoju i pojednania dla całego świata".

d2h6lrb

Mszę na Lateranie zakończyła tradycyjna procesja do bazyliki Matki Bożej Większej.

Zobacz także: Franciszek: mój pontyfikat będzie krótki

d2h6lrb

Podziel się opinią

Share

d2h6lrb

d2h6lrb
Więcej tematów