Trwa ładowanie...

Papież Franciszek: pokój dla Syrii, nie zapominajmy o uchodźcach

• Franciszek: w Syrii trwa "ponury orszak zniszczeń i śmierci"
• Papież oddał hołd ofiarom terroryzmu
• Uroczystościom w Watykanie towarzyszyły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa
• Tysiące wiernych przybyło ze wszystkich zakątków świata

Share
Papież Franciszek: pokój dla Syrii, nie zapominajmy o uchodźcach
Źródło: PAP/EPA, fot: Ettore Ferrari
d21qryc

W wielkanocnym orędziu papież Franciszek zaapelował o zakończenie wojny w Syrii, gdzie - jak mówił w południe - "trwa ponury orszak zniszczeń i śmierci". Oddał hołd ofiarom terroryzmu i prosił, by nie zapominać o losie uchodźców.

W orędziu wygłoszonym z balkonu bazyliki Świętego Piotra w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek powiedział: - Zmartwychwstały Chrystus wskazuje ścieżki nadziei dla drogiej Syrii, kraju udręczonego długim konfliktem, z jego ponurym orszakiem zniszczeń, śmierci, pogardy dla prawa humanitarnego i rozkładem obywatelskiej koegzystencji.

- Potędze zmartwychwstałego Pana zawierzamy toczące się rozmowy, ażeby dobra wola i współpraca wszystkich mogły przynieść owoce pokoju i zapoczątkować odbudowę społeczeństwa braterskiego, szanującego godność i prawa każdego obywatela - dodał papież.

d21qryc

Modlił się o pokój i pojednanie w Iraku, Jemenie i Libii.

- Niech Pan Jezus, nasz pokój - podkreślił papież - pobudzi w te święta Wielkanocy naszą bliskość z ofiarami terroryzmu, ślepej i bestialskiej formy przemocy, która nie przestaje przelewać niewinnej krwi w różnych stronach świata, jak to miało miejsce w niedawnych zamachach w Belgii, Turcji, Nigerii, Czadzie, Kamerunie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

- Zmartwychwstały Chrystus wzywa nas, byśmy nie zapominali o mężczyznach i kobietach poszukujących lepszej przyszłości, o coraz liczniejszych zastępach migrantów i uchodźców, wśród których jest wiele dzieci, uciekających przed wojną głodem, ubóstwem i niesprawiedliwością społeczną - mówił Franciszek.

- Ci nasi bracia i siostry zbyt często na swej drodze napotykają śmierć albo w każdym razie odrzucenie ze strony tych, którzy mogliby udzielić im gościny i pomocy - dodał.

Papież powiedział też: - Niech Pan życia towarzyszy również wysiłkom, mającym na celu osiągnięcie ostatecznego rozwiązania dla wojny na Ukrainie, stanowiąc inspirację i wsparcie dla inicjatyw pomocy humanitarnej, w tym także uwolnienia uwięzionych osób.

d21qryc

Podziel się opinią

Share
d21qryc
d21qryc
Więcej tematów