Trwa ładowanie...
d3yf6gq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież: duchowieństwo, które zapomina o męczennikach, to karykatura

Papież wysłuchał w katedrze w Sarajewie relacji przedstawicieli duchowieństwa torturowanych i więzionych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie. Franciszek był tak poruszony, że zrezygnował z odczytania przygotowanego tekstu i przemawiał spontanicznie. Dodał też, że księża, zakonnicy i biskupi, którzy prowadzą "światowe życie" i nie pamiętają o męczennikach, są "karykaturą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek podczas jednodniowej pielgrzymki w Sarajewie
Papież Franciszek podczas jednodniowej pielgrzymki w Sarajewie (PAP/EPA, Fot: HIDAJET DELIC)
d3yf6gq

Franciszek, wstrząśnięty, w ogromnym skupieniu wysłuchał opowieści ciężko chorego katolickiego księdza z Banja Luki Zvonimira Matijevicia, w 1992 roku porwanego po mszy przez żołnierzy - jakich, nie powiedział. Mówił, że był torturowany i bity do nieprzytomności, a życie uratowano mu w szpitalu, gdzie przeszedł sześć transfuzji krwi.

Franciszkanin Jozo Puszkarić opowiadał w sarajewskiej katedrze, że został uprowadzony z parafii przez serbskich żołnierzy i trafił do obozu koncentracyjnego wraz z wieloma swymi parafianami. W obozie, w straszliwych warunkach, spędził cztery miesiące. Był katowany i wiązany.

O nieludzkim traktowaniu mówiła też zakonnica Ljubica Szekerija z miasta Travnik w środkowej Bośni. Wyjaśniła, że po wybuchu wojny w tej republice do jej miasta przyszli żołnierze - najemnicy z krajów arabskich - którzy ją pojmali i uwięzili. Próbowali zmusić ją do podeptania różańca; była dręczona i bita, chciano pod bronią wymóc na niej przejście na islam. Została potem uwolniona przez jednego z bojowników, ale zabroniono jej mówić o tym, co przeszła.

d3yf6gq

Wysłuchawszy tych opowieści, poruszony Franciszek schylił się nisko przed księdzem i pocałował go w ręce. Serdecznie objął też zakonnicę i zakonnika. Nazwał ich męczennikami.

- Przebaczyć temu, kto cię bije, torturuje, depcze, grozi ci bronią, że cię zabije, jest trudne. A oni to zrobili - podkreślił papież, który przemawiał spontanicznie, rezygnując z odczytania przygotowanego tekstu.

Odnosząc się do tych dramatycznych wspomnień podkreślił: "To jest pamięć waszego narodu. Naród, który nie ma pamięci, nie ma przyszłości". - Nie macie prawa zapomnieć własnej historii; nie po to, by się zemścić, ale w imię pokoju - mówił Franciszek.

Zachęcał obecnych w katedrze przedstawicieli duchowieństwa: "Gdy zaczniecie narzekać, że w swoim pokoju nie macie telewizora, pamiętajcie, proszę, o tym, co oni wycierpieli, pamiętajcie o sześciu litrach krwi, które otrzymał ksiądz, by przeżyć".

d3yf6gq

Podziel się opinią

Share

d3yf6gq

d3yf6gq
Więcej tematów