Trwa ładowanie...

Papież do nowych kardynałów: światowe życie zamroczy bardziej niż grappa

Papież Franciszek ostrzegł przyszłych kardynałów przed prowadzeniem "światowego życia", bo - jak napisał w liście do nich - "zamroczy ono bardziej niż grappa na czczo". Przypomniał, że godność kardynalska to powołanie i służba, wymagające pokory.
Share
Papież do nowych kardynałów: światowe życie zamroczy bardziej niż grappa
Źródło: PAP/EPA, Fot: Osservatore Romano
d2cdz5g

List papieża do 20 dostojników z całego świata, którzy 14 lutego na konsystorzu otrzymają od niego godność kardynalską, watykański dziennik "L'Osservatore Romano" opublikował w sobotnim wydaniu.

Franciszek przypomniał: "Zachowanie pokory nie jest łatwe, gdy uważa się kardynalat za nagrodę, kulminację kariery czy godność władzy". Następnie dodał, że codziennym zadaniem przyszłych kardynałów musi być oddalanie od siebie takich myśli.

Papież podkreślił: to jest powołanie, służba.

d2cdz5g

"Wielu będzie radować się z tego twego nowego powołania i, jako dobrzy chrześcijanie, będą świętować" - napisał Franciszek. Podkreślił, że radość i umiejętność świętowania jest cechą chrześcijańską.

"Przyjmij to z pokorą. Postępuj tak, by do tego świętowania nie przeniknął duch światowości, który zamroczy bardziej niż grappa na czczo, dezorientuje i oddziela od krzyża Chrystusa" - zachęcił papież 20 kardynałów nominatów. Ich nazwiska ogłosił na początku stycznia.

Nominacje kardynalskie ogłoszone przez Franciszka na początku stycznia są interpretowane jako kolejna rewolucja papieża. Godność kardynała otrzyma 20 dostojników z całego świata, wśród których najmniej jest Europejczyków. 15 z nich nie ukończyło 80 lat. Na liście przyszłych kardynałów nie ma żadnego Polaka.

Drugie już nominacje kardynalskie papieża Franciszka potwierdzają jego linię zmiany punktu ciężkości Kościoła, czyli przeniesienia go z Europy do innych części świata. Na liście 20 nominatów ze wszystkich kontynentów jest zaledwie 7 Europejczyków.

d2cdz5g

Nominację kardynalską otrzyma między innymi były szef watykańskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti z Francji, obecnie prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego organu sądowniczego Kościoła. To jedyny przedstawiciel Kurii Rzymskiej wśród kardynałów-nominatów.

Ponadto na liście przyszłych kardynałów są: patriarcha Lizbony abp Manuel Jos, Macário do Nascimento Clemente, arcybiskup Addis Abeby w Etiopii Berhaneyesus Demerew Souraphiel, metropolita Wellington w Nowej Zelandii abp John Atcherley Dew, arcybiskup włoskiej Ankony Edoardo Menichelli, arcybiskup Hanoi w Wietnamie Pierre Nguyen Van Nhon, arcybiskup Rangunu w Birmie Charles Maung Bo, arcybiskup Bangkoku w Tajlandii Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, abp Francesco Montenegro z sycylijskiego miasta Agrigento, arcybiskup Daniel Fernando Sturla Berhouet z Montevideo w Urugwaju, abp Arlindo Gomes Furtado z Wysp Zielonego Przylądka i abp Soane Patita Paini Mafi z Wysp Tonga.

W uznaniu zasług dla Kościoła kardynałami zostanie także pięciu sędziwych dostojników: abp Jos, de Jesús Pimiento Rodríguez z Manizales w Kolumbii, włoski arcybiskup Luigi De Magistris, abp Karl-Joseph Rauber z Niemiec, Argentyńczyk abp Luis H,ctor Villalba i biskup Júlio Duarte Langa z Mozambiku.

d2cdz5g

Podziel się opinią

Share
d2cdz5g
d2cdz5g
Więcej tematów