Papież chce dialogu z islamem
Benedykt XVI opowiedział się za dialogiem Kościoła katolickiego z islamem i otwartością wobec muzułmanów, ale na zasadzie wzajemności.
Kościół katolicki z rosnącą świadomością odczuwa, że dialog międzyreligijny jest jednym z jego zadań, służących ludzkości współczesnego świata. Przekonanie to stało się chlebem powszednim zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień w swej pracy mają kontakt z imigrantami, uchodźcami i licznymi kategoriami grup wędrownych - powiedział papież na spotkaniu z uczestnikami sesji na temat imigracji z krajów muzułmańskich i sytuacji chrześcijan w tych państwach. Sesję zorganizowała watykańska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.
Benedykt XVI podkreślił, że "żyjemy w czasach, gdy chrześcijanie wezwani są do pielęgnowania stylu otwartego dialogu w sprawach religijnych nie rezygnując jednak z przedstawiania swym rozmówcom tego, co oferuje chrześcijaństwo zgodnie z własną tożsamością".
Papież zwrócił też uwagę, że przykazanie miłości bliźniego nakazuje chrześcijanom - jak się wyraził - "z otwartymi ramionami i sercem wychodzić naprzeciw każdej osobie bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi, pozostawiając jednak władzom odpowiedzialnym za życie publiczne ustanawianie w tej materii praw, które uznają za stosowne dla zdrowej koegzystencji".
Oczywiście miejmy nadzieję - że również chrześcijanie, którzy emigrują do krajów o większości islamskiej znajdą tam gościnę oraz poszanowanie dla swej religijnej tożsamości - dodał Benedykt XVI.
Sylwia Wysocka