Trwa ładowanie...
01-02-2010 16:10

Papież apeluje o ciepłe przyjęcie anglikanów

Benedykt XVI zaapelował do biskupów Anglii i Walii, aby "wielkodusznie", "ciepło i z otwartym sercem" przyjęli grupy anglikanów, przyłączających się do Kościoła katolickiego. W wygłoszonym do hierarchów przemówieniu w Watykanie papież potwierdził, że za kilka miesięcy uda się z pielgrzymką do Wielkiej Brytanii.

Papież apeluje o ciepłe przyjęcie anglikanówŹródło: AFP
d2w14sy
d2w14sy

Papież nawiązał do niedawnej decyzji Watykanu o przyjęciu tradycjonalistycznych grup anglikanów na mocy konstytucji apostolskiej Anglicanorum Coetibus. Reguluje ona zasady powrotu ponad 400 tysięcy anglikanów wraz z kapłanami i biskupami do Kościoła katolickiego. Biskupów Anglii i Walii Benedykt XVI poprosił, aby udzielali pomocy tym grupom.

- Jestem przekonany, że jeśli grupy te zostaną powitane ciepło i z otwartym sercem, będą błogosławieństwem dla całego Kościoła - powiedział.

Po raz pierwszy papież mówił również o swej "zbliżającej się" pielgrzymce do Wielkiej Brytanii, o której media informują nieoficjalnie już od kilku miesięcy podając jako jej możliwy termin wrzesień tego roku. Dodał następnie, że od podróży tej dzielą jeszcze "miesiące przygotowań".

Benedykt XVI skrytykował również będący przedmiotem prac parlamentu w Londynie projekt ustawy o równości. Anglikanie i katolicy ostrzegają, że proponowana przez brytyjski rząd ustawa o równości, już przyjęta przez Izbę Gmin, może spowodować, że w sprawach zatrudnienia chrześcijanie będą zmuszeni działać wbrew nakazom wiary.

d2w14sy

Ustawa w trosce o różnorodność w miejscu pracy nakazuje pracodawcom traktowanie gejów, transseksualistów, kobiet z etnicznych mniejszości, osób starszych itd. nie tylko na równi z innymi kandydatami ubiegającymi się o pracę, ale nawet zadbanie o to, by polityka zatrudnienia była w tym względzie proaktywna. Do tej pory Kościoły chrześcijańskie i inne wyznania były wyłączone z ustawodawstwa o równym dostępie do rynku pracy, choć nie mogły dyskryminować gejów w innych sytuacjach.

- Wasz kraj znany jest bardzo dobrze ze stanowczego oddania równości szans wszystkich członków społeczeństwa - powiedział papież nawiązując do kontrowersyjnej ustawy.

- A jednak efektem części ustawodawstwa, przygotowanego, by osiągnąć ten cel, jest narzucenie niesprawiedliwych ograniczeń na wolność wspólnot religijnych do działania zgodnie z własnymi przekonaniami - ocenił papież.

- Pod pewnymi względami (ustawodawstwo to) narusza prawo naturalne - podkreślił Benedykt XVI.

d2w14sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w14sy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj