Jan Paweł II, w dokumencie "Internet: nowe forum głoszenia Ewangelii", zachęca chrześcijan do rozumnego i ufnego korzystania z Internetu. Orędzie papieża na XXXVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zaprezentowano w piątek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. W Polsce dzień ten przypada na 12 maja.
Papieski dokument został ogłoszony w Watykanie w czwartek w dniu św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy. Przesłaniem orędzia jest papieska zachęta dla chrześcijan do wykorzystywania Internetu w codziennym życiu, szczególnie w celu ewangelizacji.
Dla Kościoła nowy świat cyberprzestrzeni jest wezwaniem do wielkiej przygody wykorzystania swego potencjału do głoszenia przesłania Ewangelii. Wezwanie to jest w samym sercu tego, co znaczy u początku nowego tysiąclecia podążać za wezwaniem Pana, aby "wypłynąć na głębię" (Łk 5,4) - podkreśla w dokumencie Jan Paweł II. Ojciec Św. zauważa też, że Kościół podchodzi do tego nowego medium z realizmem i zaufaniem.
Zdaniem Jana Pawła II, Internet nie może być jednak bezpośrednim spotkaniem z Bogiem. Papież zauważa, że cyberprzestrzeń jest narzędziem przekazu informacji, a nie celem samym w sobie. _ Internet może otworzyć wspaniałe możliwości przed ewangelizacją, gdy korzysta się z niego w sposób kompetentny i z jasną świadomością jego zalet i wad_ - pisze papież w orędziu.
Według Jana Pawła II, dobro Internetu to możliwość szybkiej i szerokiej komunikacji, a przez to możliwość przybliżania Ewangelii.
Zdaniem papieża, Internet jest źródłem wiedzy i informacji, jednak nie przekazuje wartości - a te według Ojca Św. są najważniejsze. Pomimo ogromnego potencjału dobra, niektóre poniżające i szkodliwe sposoby wykorzystania Internetu są już teraz oczywiste dla wszystkich, a władze publiczne niewątpliwie odpowiedzialne są za zagwarantowanie, aby to wspaniałe narzędzie służyło wspólnemu dobru, a nie stawało się źródłem szkody - czytamy w papieskim orędziu.
Na zakończenie dokumentu Jan Paweł II wzywa Kosciół do odważnego przekroczenia progu, aby wyruszył on na głębię Sieci. Tak, aby obecnie - podobnie jak w przeszłości - wspaniały związek Ewangelii i kultury mógł ukazać światu "chwałę Bożą na obliczu Chrystusa" (2 Kor 4, 6) - zakończył Ojciec Święty, błogosławiąc wszystkim, którzy trudzą się w tym celu.
Zdaniem rzecznika prasowego Episkopatu Polski o. Adama Schulza, papieski dokument jest wyraźnym "tak" Ojca Świętego dla Internetu. Jest to zachęta dla zachowawczych środowisk, które traktują Internet jak narzędzie diabła - wyjaśnił o. Schulz na piątkowej konferencji prasowej.
Michał Zatyka (WP)