ŚwiatPapieska msza jubileuszowa w Watykanie

Papieska msza jubileuszowa w Watykanie

"Otwórzcie drzwi Chrystusowi" - powiedział w homilii Jan Paweł II podczas uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu swego pontyfikatu, przypominając słowa ze swojego pierwszego wystąpienia sprzed 25 lat.

Papieska msza jubileuszowa w Watykanie
Źródło zdjęć: © PAP

16.10.2003 | aktual.: 16.10.2003 20:44

Obraz

"Od pierwszego dnia nie przestawałem zachęcać: 'Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i przyjąć Jego władzy!' I dziś powtarzam to wezwanie: 'Otwórzcie drzwi Chrystusowi!' Pozwólcie Mu się prowadzić. Zaufajcie Jego miłości!" - powiedział Jan Paweł II, podsumowując 25 lat swojego pontyfikatu.

Brawa dla papieża

Ok. 100 tys. osób zebranych na placu przed bazyliką watykańską wielokrotnie przerywało Ojcu Świętemu oklaskami. Papież mówił w homilii o lęku, jakiego doznał 25 lat temu w obliczu czekającej go odpowiedzialności, i o tym, jak zgodził się przyjąć na siebie to trudne zadanie.

"Dziś dzielę się z wami, drodzy bracia i siostry, tym doświadczeniem, które przez ćwierć wieku trwa nieustannie. Każdego dnia odbywa się w mym sercu ten dialog, a w duchu wpatruję się w to łaskawe spojrzenie zmartwychwstałego Chrystusa, które ośmiela, aby - jak Piotr - ze świadomością swej ludzkiej ułomności ze spokojem odpowiadał: 'Panie, Ty wiesz... Ty wiesz, że Cię kocham', a potem podejmować zadania, jakie On sam przed nami stawia" - powiedział Jan Paweł II.

"Dziś, gdy wraz z wami dziękuję Bogu za te dwadzieścia pięć lat działania łaski Jego miłosierdzia, odczuwam szczególną potrzebę wyrażenia wdzięczności wam, drodzy bracia i siostry w Rzymie i na całym wiecie, którzy na różne sposoby odpowiadaliście i odpowiadacie na tę prośbę. Jeden Pan Bóg potrafi zliczyć, ile modlitw, ile cierpień i ofiar poświęcano, aby wesprzeć moją posługę Kościołowi; ile życzliwości, dobrych słów i oznak jedności podtrzymywało mnie na duchu każdego dnia. Niech dobry Bóg obficie wam to wynagrodzi!" - dziękował Jan Paweł II.

Jan Paweł II ponawia prośbę

W 25. rocznicę pontyfikatu Ojciec Święty ponowił swoją prośbę: "Proszę was, nie ustawajcie w tym wielkim dziele miłości dla następcy św. Piotra. Raz jeszcze proszę: pomóżcie papieżowi i wszystkim, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości" - apelował.

Jan Paweł II zakończył homilię ułożoną prez siebie modlitwą w intencji tych, którzy "oddani zostali pod jego pasterską troskę", w intencji pasterzy Kościoła, by "z zapałem wypełniali swoje dzieło uświęcania, nauczania i przewodzenia".

"Przez ręce Maryi, umiłowanej Matki, Tobie ponownie oddaję siebie, moją teraźniejszość i przyszłość, aby wszystko wypełniło się zgodnie z Twoją wolą" - modlił się na zakończenie homilii Ojciec Święty.

Homilia dziełem papieża

Jak dowiedziała się PAP, papież osobiście przygotował homilię na mszę dziękczynną z okazji 25-lecia pontyfikatu. Oryginalny tekst napisany przez Jana Pawła II w języku polskim został następnie przetłumaczony na język włoski tak, aby mógł zostać zrozumiany przez zgromadzenie na placu przed bazyliką watykańską.

Papież wygłosił osobiście tylko początkowy fragment homilii i modlitwę na jej zakończenie, powierzając przeczytanie dalszej części tekstu kierującemu sekcją ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, arcybiskupowi Leonardo Sandriemu.

Na początku mszy św. złożył życzenia papieżowi dziekan Kolegium Kardynalskiego, a zarazem prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Joseph Ratzinger.

"25 lat temu z balkonu Auli Błogosławieństw po raz pierwszy udzieliłeś błogosławieństwa Urbi et Orbi i od razu podbiłeś swym niezapomnianym przemówieniem serca rzymian, tak jak i serca wielu ludzi, którzy podążali za Tobą i słuchali Cię na całym świecie" - powiedział Ratzinger.

Jak apostoł Paweł

Hierarcha porównał pontyfikat Jana Pawła II do misji apostoła Pawła. Podkreślił, zwracając się do papieża: "Tak jak Paweł, również Ty byłeś ludziom życzliwy i pragnąłeś nieść im nie tylko Ewangelię, ale dawać własne życie. Wziąłeś na siebie krytyki i złorzeczenia, wzbudzając jednak wdzięczność i miłość, obalając mury nienawiści i obcości. Dzisiaj możemy stwierdzić, że cały poświęciłeś się służbie Ewangelii, oddając się jej zupełnie".

W mszy świętej wzięło udział wiele osobistości z całego świata, 150 kardynałów, w tym Prymas Polski Józef Glemp i kardynałowie Franciszek Macharski, Henryk Gulbinowicz i Zenon Grocholewski, kilkuset biskupów i księży oraz wierni, w tym kilkanaście tysięcy Polaków.

W uroczystościach z okazji jubileuszu pontyfikatu biorą udział prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką, były premier Tadeusz Mazowiecki, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, a także były prezydent Lech Wałęsa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)