ŚwiatPapieska audiencja dla wicepremiera Iraku

Papieska audiencja dla wicepremiera Iraku

Rozmowa Jana Pawła II z wicepremieram Iraku Tarikiem Azizem rozpoczęła się w piątek kilka minut po godz. 11.00. Aziz przekazał papieżowi list od Saddama Husajna. Papież, jak poinformowało Radio Watykańskie, zaapelował do władz Iraku o nasilenie współpracy z ONZ. Wskazał przy tym na niemożliwe do przewidzenia skutki ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Aziz po opuszczeniu biblioteki papieskiej rozmawiał jeszcze z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Angelo Sodano. Obecna wizyta Aziza w Watykanie była już czwartym jego spotkaniem z papieżem. Poprzednio papież udzielił audiencji Azizowi w 1994, 1995 i 1998 r.

Tematem rozmów były wówczas przede wszystkim możliwości zniesienia międzynarodowego embarga nałożonego na Irak po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 r. - wojnie, której Watykan był zdecydowanie przeciwny.

Jan Paweł II wielokrotnie występował stanowczo przeciwko sankcjom wobec Iraku, które - co podkreślał - dotykają przede wszystkim cywilnych mieszkańców kraju.

Wizycie Aziza w Watykanie towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności. W obawie przed zamachami terrorystycznymi władze włoskie zaostrzyły kontrole wokół Watykanu i na samym placu św. Piotra, który terytorialnie należy wprawdzie do Stolicy Apostolskiej, ale gdzie bezpieczeństwa i porządku pilnuje policja włoska.

Aziz przed wizytą w Watykanie i audiencją u papieża zaprzeczał wysuwanym przez media sugestiom, że w imieniu przywódcy Iraku przekaże papieżowi zaproszenie do odwiedzenia Bagdadu, jednak we Włoszech zwraca się uwagę, że coraz bardziej napięta sytuacja międzynarodowa może skłonić Jana Pawła II do tak zdecydowanego kroku.

Zarzuty, że Irak jest w posiadaniu broni masowego rażenia to tylko pretekst, aby zawładnąć krajem i iracką ropą - podkreślił we czwartek Tarek Aziz, który po wizycie w Watykanie spotka się w piątek po południu z ministrem spraw zagranicznych Włoch Franco Frattinim. W sobotę wicepremier Iraku, który jest chrześcijaninem (nestorianinem), uda się do Asyżu, by modlić się w bazylice św. Franciszka.

Nie jest wykluczone, że wicepremier Iraku przedłuży do poniedziałku planowany początkowo do niedzieli pobyt w Rzymie, aby spotkać się z sekretarzem generalnym ONZ, który przybywa do Włoch w poniedziałek wieczorem i który we wtorek przyjęty zostanie przez Jana Pawła II.

Zdaniem znanego jako działacz katolicki przewodniczącego władz regionu Lombardii Roberto Formigoniego, który jako pierwszy przedstawiciel władz włoskich spotkał się z Azizem krótko po jego przybyciu do Rzymu, Bagdad jest gotów współpracować z inspektorami ONZ i powinni oni mieć więcej czasu na prowadzenie dalszych kontroli.

"Aziz nie przyjechał z pustymi rękami. Przywiózł propozycje i hipotezy, których nie mogę na razie ujawnić. Mogę powiedzieć jednak, że podczas rozmowy miałem wrażenie, iż sytuacja może ulec zmianie" - powiedział Formigoni po spotkaniu z wicepremierem Iraku. (jask)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)