Papierosy dostaniemy tylko spod lady?
Posłowie z sejmowej komisji zdrowia
wprowadzili do projektu tzw. ustawy antynikotynowej zapisy
ograniczające możliwość eksponowania wyrobów tytoniowych.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy "O ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych", który przygotowała komisja zdrowia.
Aleksander Sopliński (PSL) powiedział, że komisja proponuje także, by ostrzeżenia o szkodliwości tytoniu - umieszczane na opakowaniach z papierosami - były znacznie większe niż obecnie.
- Sprzedawcy nie będą mogli wystawiać papierosów tak, jak robią to w tej chwili. Będą także surowiej niż dotychczas karani za ich sprzedaż nieletnim - dodał poseł.
Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że propozycje komisji zdrowia są obecnie analizowane przez międzyresortowy zespół. W przyszłym tygodniu ma być znana opinia rządu w sprawie komisyjnego projektu.
Przewiduje się w nim również, iż palić nie będzie można we wszystkich miejscach użyteczności publicznej. Zakaz ma obowiązywać na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół, także wyższych, w pomieszczeniach zakładów pracy i w obiektach kultury i wypoczynku, w środkach pasażerskiego transportu publicznego, a także na stacjach, dworcach kolejowych i autobusowych, portach lotniczych i przystankach. Palenie ma zostać zabronione także w odległości mniejszej niż 10 metrów od wejścia do tych obiektów.
Posłowie chcą, by zakaz palenia obowiązywał też w prywatnych samochodach, gdy pasażerami są dzieci do lat 13 lub osoby płacące za przewóz.
Zgodnie z nowelą, właściciele obiektów objętych zakazem palenia będą zobowiązani do ich odpowiedniego oznakowania poprzez umieszczenie międzynarodowego znaku "zakaz palenia", a także wskazanie miejsca i sposobu zgłaszania ewentualnych naruszeń tego zakazu.
Za palenie w niedozwolonych miejscach ma grozić grzywna w wysokości 100 złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują swoich lokali do nowych przepisów, mają zapłacić karę do 20 tys. zł.
Zakazem palenia nie zostaną objęte m.in. indywidualne pokoje w obiektach mieszkalnych (hotelach, schroniskach, domach studenckich, domach zakonnych); wyodrębnione i odpowiednio przystosowane palarnie, szpitale psychiatryczne, hospicja, domy spokojnej starości oraz specjalne wagony w pociągach dalekobieżnych.
W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych dopuszczalne jest odstępstwo od zakazu palenia jedynie w odrębnych pomieszczeniach, służących wyłącznie jako palarnie.
W szczególnych przypadkach lekarz prowadzący leczenie może zezwolić pacjentowi przebywającemu w zakładzie opieki zdrowotnej na odstępstwo od zakazu palenia wyrobów tytoniowych.
W projekcie podtrzymano zakaz reklamowania i promocji wyrobów tytoniowych.
Nowela zakłada, że palarnie powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną, zapewniającą co najmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Mają posiadać także urządzenia filtrujące i oczyszczające powietrze. Substancje powstałe ze spalania tytoniu nie mogą się z nich przedostawać do innych pomieszczeń. Powierzchnia pojedynczej palarni nie może być mniejsza niż 10 metrów kwadratowych.
Zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych wprowadziły już m.in. Irlandia, Włochy, Szwecja, Norwegia, Portugalia, Islandia, Finlandia oraz Estonia.