Trwa ładowanie...
d2be7s7

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja w sprawie elektrowni atomowej w Belgii. Nie ma zagrożenia

Państwowa Agencja Atomistyki podała, że nad Polską nie ma podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Komunikat wydano w związku z akcją rozdawania jodu w Niemczech i pytaniami o bezpieczeństwo elektrowni jądrowej Tihange.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski
Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Michielverbeek)
d2be7s7

W piątek wieczorem w Akwizgranie na zachodzie Niemiec rozpoczęto rozdawanie tabletek z jodem. Powodem akcji jest obawa przed awarią w belgijskiej elektrowni atomowej w Tihange. Lokalne władze obawiają się, że w razie awarii może zabraknąć tabletek z jodem. Z tego powodu zdecydowały się rozdać je mieszkańcom.

Przyczyną obaw jest jeden z bloków elektrowni atomowej, na którego powłoce wykryto tysiące mikroskopijnych rys. Niemiecki rząd od dawna zabiega o wyłączenie reaktora Tihange 2 do czasu wyjaśniania wątpliwości, a władze Akwizgranu walczą przed belgijskim sądem o zamknięcie elektrowni atomowej, która znajduje się 70 km od granicy z Niemcami.

Zobacz też: rząd Belgii zapewni w 2016 r. wszystkim obywatelom prewencyjną dawkę jodu

d2be7s7

Nie ma wzrostu promieniowania

W sobotę Polska Agencja Atomistyki wydała komunikat, w którym informuje, że nie ma wzrostu poziomu promieniowania jonizującego nad Polską.

"W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski" – podano w komunikacie.

d2be7s7

W komunikacie podano, że akcja rozdawania tabletek z jodem przez niemieckie władze jest elementem prowadzonej polityki bezpieczeństwa. "Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości" – napisano. Dodano, że nie należy przyjmować tabletek z jodem bez potrzeby.

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała też, że cały czas prowadzi monitoring sytuacji radiacyjnej i "nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski". Również według danych z monitoringu Komisji Europejskiej (system EURDEP) nie ma w Europie zagrożenia radiacyjnego.

Podziel się opinią

Share

d2be7s7

d2be7s7
d2be7s7
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów