PolskaPaństwa wstępujące do UE - Słowacja

Państwa wstępujące do UE - Słowacja

Słowacja jest niepodległą republiką od 1 stycznia 1993 roku.
Wcześniej wchodziła w skład Czeskiej i Słowackiej Republiki
Federacyjnej.

Obszar 49 035 km kw. zamieszkiwany jest przez 5 422 366 osób. Stolicą Słowacji jest Bratysława. Język urzędowy to słowacki.

Obowiązującą walutą jest korona (1 korona = 100 halerzy).

Święto narodowe przypada 1 września - w Dniu Konstytucji (z 1992 roku).

Obowiązuje konstytucja z 1992 roku.

Organem władzy ustawodawczej jest jednoizbowy parlament - Rada Narodowa, w skład której wchodzi 150 deputowanych, wybieranych w wyborach powszechnych na cztery lata.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd, powoływany przez prezydenta po uzyskaniu zgody parlamentu. Szefem obecnego gabinetu jest Mikulasz Dzurinda.

Urodzony w 1955 roku Dzurinda jest absolwentem ekonomii w Wyższej Szkole Transportu i Telekomunikacji w Żylinie. Po studiach pracował na kolei jako specjalista od techniki informacyjnej. Równocześnie zajął się działalnością polityczną.

Zajmował rozmaite stanowiska rządowe: był wiceministrem transportu w rządzie J. Carnogursky'ego (od 1991); ministrem transportu w rządzie J. Moravcika (1994). Jest członkiem Ruchu Chrzecijańsko-Demokratycznego (KDH). W 1997 roku był jednym z inicjatorów powołania Słowackiej Koalicji Demokratycznej ( SKD), utworzonej w 1997 roku jako sojusz wyborczy, a następnie przekształconej w jednolitą partię. Po wyborach w październiku 1998 roku został premierem.

Głową państwa jest prezydent wybierany na pięć lat w wyborach powszechnych. Obecnie funkcję tę pełni Rudolf Schuster.

Schuster urodził się w 1934 roku w Koszycach. Jest absolwentem Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Był pracownikiem naukowym tego uniwersytetu, a następnie kierownikiem w hucie żelaza i stali w Koszycach. Był działaczem Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Zajmował rozmaite stanowiska rządowe; w latach 1989-90 był przewodniczącym Słowackiej Rady Narodowej i ostatnim ambasadorem Czechosłowacji w Kanadzie. Założył Partię Porozumienia Obywatelskiego. Od maja 1999 roku jest prezydentem Słowacji.

Na początku kwietnia br. w wyborach prezydenckich b. premier Vladimir Mecziar i były przewodniczący parlamentu Ivan Gaszparovicz przeszli do drugiej tury wyborów . W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości ponad 50 proc. głosów.

Sensacją było dopiero trzecie miejsce faworyta wyborów, ministra spraw zagranicznych Eduarda Kukana. Premier Mikulasz Dzurinda powiedział w niedzielę po ogłoszeniu wyników wyborów, że zwolennicy Kukana z rządzącej partii SDKU zbytnio uwierzyli, iż ich kandydat ma zwycięstwo zapewnione, nie poszli głosować i to doprowadziło do porażki.

Równocześnie z wyborami odbyło się referendum o skróceniu kadencji parlamentu. Zostało ono uznane za nieważne, gdyż wzięło w nim udział 35,4 proc. uprawnionych, przy wymaganych ponad 50 proc.

Druga tura wyborów odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia.

Referendum unijne odbyło się na Słowacji 16-17 maja 2003 roku. Wzięło w nim udział 52,15 proc. uprawnionych do głosowania, 92,46 proc. z nich opowiedziało się za integracją Słowacji z Unią Europejską, a 6,20 było przeciw.

Słowacy odpowiedzieli na pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani z tym, aby Republika Słowacka stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej?". Wyniki referendum mają być wiążące, bo - zgodnie z wymogami ustawy - w głosowaniu wzięła udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Słowacja jest członkiem m. in. ONZ, IMF(MFW), WTO, CEFTA, WHO, OECD.

Natomiast 29 marca br. Słowacja, wspólnie z Litwą, Łotwą, Estonią, Bułgarią, Rumunią i Słowenią, została formalnie przyjęta do NATO.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)