Panika w Polsce rośnie. Nowy sondaż i widmo ataku nuklearnego
Według najnowszego badania CBOS, aż 64 proc. Polaków obawia się ataku nuklearnego ze strony Rosji, co oznacza powrót do poziomu notowanego tuż po inwazji na Ukrainę. Jednocześnie społeczeństwo jest podzielone w kwestii uczestnictwa Polski w programie nuclear sharing.
03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 21:34
Obawy przed atakiem nuklearnym znacznie wzrosły w listopadzie 2022 roku, osiągając poziom 64 proc. To niemal tyle samo, co w marcu 2022 roku (65 proc.), zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jeszcze w październiku liczba osób wyrażających takie obawy wynosiła 47 proc.
Badanie CBOS wykazało również, że opinie na temat udziału Polski w programie nuclear sharing są wyraźnie podzielone. 44 proc. respondentów uważa, że nasz kraj powinien wziąć w nim udział (w tym 15 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak"), natomiast 40 proc. jest przeciwnego zdania. Niezdecydowanych w tej kwestii jest 16 proc. badanych.
Program w pełnym wariancie oznaczałby rozmieszczenie na terytorium Polski amerykańskich ładunków jądrowych oraz certyfikowanie polskich samolotów do ich przenoszenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy podzieleni ws. nuclear sharing
Zwolennikami uczestnictwa w programie nuclear sharing są częściej mężczyźni (54 proc.) niż kobiety (36 proc.), osoby młodsze, zwłaszcza w wieku 25-34 lat (60 proc.), mieszkańcy większych miast (55 proc. w największych ośrodkach) oraz osoby lepiej wykształcone i z wyższymi dochodami. Poparcie jest nieco wyższe wśród osób o poglądach prawicowych (54 proc.), ale również wśród badanych o lewicowych przekonaniach jest znaczące (45 proc.).
Na pytanie, czy rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju, 47 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania jest 32 proc., a 21 proc. nie ma wyrobionej opinii. Przekonanie o wzroście bezpieczeństwa częściej wyrażają mężczyźni, osoby młodsze, mieszkańcy dużych miast oraz respondenci o poglądach prawicowych.
Badanie ujawniło również, że niemal połowa Polaków (49 proc.) uważa, iż nasz kraj powinien w przyszłości posiadać własny program nuklearny, pracując nad produkcją własnej broni jądrowej. Przeciwnych temu jest 36 proc. ankietowanych, a 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Ankieta została przeprowadzona przez CBOS od 8 do 21 listopada 2022 roku na reprezentatywnej próbie 981 pełnoletnich mieszkańców Polski, z wykorzystaniem metod CAPI, CATI i CAWI.