Trwa ładowanie...
d28i6t2

Panama Papers. Wyniki dochodzenia wprawiają w osłupienie, kraje UE akceptowały oszustwa podatkowe

Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego prowadząca przez rok dochodzenie ws. Panama Papers wydała szokujący wyrok. Brak woli politycznej niektórych krajów UE umożliwił omijanie przepisów podatkowych. A ponieważ w kwestii podatków państwa UE muszą decydować jednomyślnie, dochodziło do blokowania ważnych reform.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Afera finansowa wstrząsnęła całym światem
Afera finansowa wstrząsnęła całym światem (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d28i6t2

Komisja rzuca ciężkie oskarżenie pod adresem rządów europejskich, które przez ponad 20 lat stały się wspólnikami prania pieniędzy oraz omijania przepisów podatkowych.

- Niektóre państwa członkowskie UE uczyniły z dumpingu podatkowego model działalności gospodarczej dla przedsiębiorstw oraz osób zamożnych, czym poważnie zaszkodziły innym krajom Unii – powiedział Sven Giegold europoseł partii Zielonych.

Banki i kancelarie adwokackie z Luksemburga, Wlk. Brytanii, Cypru i Malty zakładały masowo firmy wydmuszki w Panamie, działając na niekorzyść innych krajów UE.

d28i6t2

Madera nowym rajem podatkowym Europy

Również europoseł CSU Markus Ferber potwierdził, że "komisja śledcza PE stwierdzając, że oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy to problem na skalę europejską, domaga się wyciągnięcia konsekwencji". Dla przykładu Madera, pod szyldem wspierania gospodarki oraz tworzenia miejsc pracy, funkcjonuje jako wewnątrzeuropejski raj podatkowy.

- Tak długo jak UE będzie tolerować ten problem, nie będziemy wiarygodni na arenie międzynarodowej - powiedział chadecki polityk.

11 mln dokumentów

Komisja śledcza ds. Panama Papers została powołana po tym, jak w 2016 r. grupa dziennikarzy śledczych ujawniła sensacyjne dokumenty na ten temat pochodzące z tego południowoamerykańskiego raju podatkowego.

d28i6t2

Program Paliwo+. Tak PiS zmienił zdanie w sprawie akcyzy na paliwo

Pozwoliły one wyjawić, jak politycy, funkcjonariusze sportowi, miliarderzy, prominentne osoby i przestępcy na całym świecie omijali przepisy podatkowe we własnych krajach dzięki zakładanym przez panamską kancelarię Mossack-Fonseca firmom wydmuszkom.

d28i6t2

Grupa około 400 dziennikarzy przez ponad rok zajmowała się weryfikacją emaili, zaświadczeń, wyciągów z kont, kopi paszportów i innych dokumentów. Doszło do tego po wycieku danych z kancelarii Mossack-Fonseca. Firma założyła dla swoich klientów 200 tys. firm wydmuszek.

Łącznie Panama Papers to 11 mln dokumentów - przede wszystkim e-maili, plików PDF, zdjęć i wyciągów z wewnętrznej bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca - obejmujących okres od 1977 do początku 2016 roku. Dokumenty te zawierają informacje o ponad 214 tys. podejrzanych firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych.

Przeczytaj także:

Niemcy: Minister finansów wzywa do walki z rajami podatkowymi

Kwity z Panamy obciążają Drukarnię Federalną. Co wiedział minister finansów?

d28i6t2

Podziel się opinią

Share
d28i6t2
d28i6t2