Paliwo zimowe. Szykuje się "rewolucja" na stacjach. Od 16 listopada
Już 16 listopada na stacjach benzynowych w całym kraju nastąpi znacząca zmiana. Od tego dnia sprzedawane przez punkty paliwa będą tzw. paliwami zimowymi. Benzyna, diesel i gaz zostaną wzbogacone specjalnymi substancjami, które pozwolą zabezpieczyć silnik samochodu przed działaniem niskich temperatur.
Kwestię zmiany paliw na stacjach w Polsce regulują stosowne rozporządzenia. Zgodnie z ich treścią, paliwo zimowe jest sprzedawane od 16 listopada aż do końca lutego. Dlaczego zmiana jest tak ważna? Mróz może negatywnie wpłynąć na spalanie oraz kondycję silnika.
Paliwa zimowe - od kiedy? Benzyna, gaz, diesel
Rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych wskazuje, że wymianie powinny podlegać benzyna oraz olej napędowy. W obu przypadkach graniczną datą ich wprowadzenia jest 16 listopada. Zmianie ulegnie także skład gazu LPG, tankowanego na stacjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Tańsze paliwo przy marketach. Ekspert zabiera głos ws. jakości
Zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, gaz sprzedawany w punktach musi zawierać więcej propanu, a mniej butanu. Zmiana składu tego paliwa ma zapewnić lepszą pracę rozruchu w niskich temperaturach.
Paliwo zimowe, czyli jakie?
Ze względu na spadek temperatur, który jest typowy dla okresu jesienno-zimowego, paliwo używane w jego trakcie musi spełniać konkretne normy. Przede wszystkim tzw. temperatura CFPP, czyli temperatura zablokowania zimnego filtra, nie będzie mogła przekroczyć -20 stopni Celsjusza. Dodatkowo prężność par paliwa zimowego musi wynosić pomiędzy 60, a 90 kPa. To wartość odpowiadająca m.in. za większą lotność substancji, co przekłada się na łatwiejszy rozruch silnika podczas niskich temperatur.
Paliwa zimowe a paliwa przejściowe
Rozporządzenia dotyczące jakości paliw używanych na polskich stacjach wskazują, że w kraju obowiązują cztery okresy dostępności wybranych jego wariantów:
- od 16 kwietnia do 30 września obowiązuje okres letni. Paliwo sprzedawane wówczas na stacjach jest określane paliwem letnim,
- od 1 marca do 15 kwietnia obowiązuje okres przejściowy,
- od 16 listopada do końca lutego obowiązuje okres zimowy. Paliwo sprzedawane w tym czasie na stacjach ma bogatszy skład, który zapobiega zniszczeniom silnika spowodowanym przez niskie temperatury,
- od 1 października do 15 listopada obowiązuje kolejny okres przejściowy.
Zimowe paliwo o ceny na stacjach
Zmiany, które wszystkie stacje muszą wprowadzić najpóźniej w połowie listopada, nie powinny spowodować nagłego skoku cen paliwa. Jak wskazuje serwis money.pl, "zmiany mogą sięgać kilku groszy na litrze". Wyjątkiem będzie jednak gaz LPG, którego zimowa wersja, ze względu na bogatszy skład, jest sezonowo nieco droższa.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.