PolskaPalikot przedstawia kandydatów; "tego w Polsce nie było"

Palikot przedstawia kandydatów; "tego w Polsce nie było"

Ruch Palikota zaprezentował swoich kandydatów w wyborach do sejmu. Dziennikarz muzyczny Robert Leszczyński wystartuje w Olsztynie, olimpijczyk z Sydney, pływak Marcin Kaczmarek w Warszawie, zawodniczka fitness Elżbieta Borecka-Brzózka w Częstochowie.

Palikot przedstawia kandydatów; "tego w Polsce nie było"

Nazwisko lidera Ruchu będzie otwierało listę warszawską. Na liście łódzkiej pierwszy znalazł się redaktor naczelny "Faktów i Mitów", przedstawiciel partii Racja Polskiej Lewicy Roman Kotliński. Szef tej partii Ryszard Dąbrowski ma nr 2 w Poznaniu.

Jak powiedział dziennikarzom Palikot, na listach wyborczych pojawiły się takie postacie jak Leszczyński, ponieważ polityka i rozrywka przenikają się wzajemnie. Jego zdaniem, takich przykładów jest wiele, między innymi premier Rosji Władymir Putin łowiący ryby bez podkoszulka, premier Włoch Silvio Berlusconi i związane z nimi afery obyczajowe czy Ronald Reagan ze swym dorobkiem aktorskim.

We wtorek przedstawieni zostali też kandydaci Ruchu Palikota w okręgu lubelskim. Na czele listy znalazła się społeczniczka Zofia Popiołek. Drugie miejsce na liście zajmuje 23-letni student prawa UMCS, pełnomocnik Ruchu Palikota w okręgu lubelskim, Michał Kabaciński. Z trzeciego miejsca wystartuje 47-letni przedsiębiorca z Lublina Tomasz Zielonka.

Janusz Palikot poinformował na konferencji prasowej, że trwają konsultacje na temat startu z list Ruchu z Robertem Biedroniem i Wandą Nowicką, którzy zrezygnowali z ubiegania się o mandaty z list SLD. Według niego rozmowy te mają się zakończyć w ciągu 48 godzin.

Zapowiedział ponadto, że Ruch nie wystawi kandydatów do senatu, bo jest za likwidacją tej izby.

Palikot zapewnił, że stworzony przez niego Ruch wystawi do sejmu swoich kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. - Mamy 920 kandydatów, jest to pierwszy przypadek w Polsce od 10 lat, że partia, która nie wzięła ani złotówki z budżetu wystawia pełne listy - powiedział Palikot. Na listach przygotowanych przez Ruch Palikota 46% kandydatów to kobiety. 127 osób nie jest członkami żadnej partii. - Było kilka list np. w Częstochowie, gdzie musieliśmy walczyć o zachowanie parytetu dla mężczyzn - mówił.

Polityk przypomniał, że w kampanii wyborczej akcentowana będzie przede wszystkim walka o "Cztery filary nowoczesnego państwa". Są to: państwo świeckie; państwo przyjazne, czyli z urzędnikami przede wszystkim pomagającymi obywatelom, a nie ich kontrolującymi; po trzecie państwo obywatelskie, czyli finansowanie partii politycznych nie z budżetu tylko z odpisów od podatków; i po czwarte państwo społeczne, którego rząd ma ambicje prowadzenia działań prospołecznych jak na przykład walka z niżem demograficznym.

- Proponujemy, aby każdy z Polaków płacących podatki, raz w roku mógł odpisać od swojego dochodu 2,5% i przeznaczyć tę kwotę na partię polityczną, kościół lub związki wyznaniowe albo organizacje pożytku publicznego - podkreślił.

- Chcemy także państwa świeckiego oraz legalizacji marihuany. Stworzymy też warunki do wyżu demograficznego. Proponujemy np., aby ojciec i matka, którzy mają przynajmniej troje dzieci, nie płacili przez 10 lat podatku dochodowego od osób fizycznych - mówił.

Palikot poinformował też, że we wtorek radomscy działacze Ruchu podjęli próbę pomalowania - w kolorach tęczowej, gejowskiej flagi - drogi dojazdowej do domu posła SLD Marka Wikińskiego w związku z jego wypowiedziami na temat działacza Kampanii przeciw Homofobii Roberta Biedronia.

- Wikiński twierdzi, że nie jest homofobem. Niby nie udał mu się dowcip. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić jego intencję i pomalować drogę. Nasi działacze przy próbie malowania spotkali posła SLD z ochroniarzami - mówił Palikot.

Jak dodał, w związku z tym działacze Ruchu zrezygnowali z malowania drogi. - Nie chcemy doprowadzić do zamieszek. Postanowiliśmy podarować mu jednak butelkę wódki z napisem "świetnie zmniejsza poziom homofobii" - powiedział Palikot.

Niedawno Wikiński - komentując decyzję Biedronia o rezygnacji z kandydowania z list Sojuszu - stwierdził m.in.: - Jestem tak taktowny wobec pana Roberta Biedronia, że aż się obawiam, żebym nie stał się obiektem adoracji z jego strony.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (154)