Palestyńczycy przystąpili do Międzynarodowego Trybunału Karnego
Autonomia Palestyńska została formalnie członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w ramach kampanii wywierania presji międzynarodowej na Izrael i osądzenia izraelskich przywódców. Autonomia stała się 123. członkiem Trybunału w Hadze.
Skromna uroczystość odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki otrzymał symboliczną kopię Statusu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego trybunału.
Komentatorzy zwracają uwagę, że przystąpienie do MTK nastąpiło w chwili, gdy powrót do rozmów izraelsko-palestyńskich na temat palestyńskiej państwowości jest postrzegany jako bardzo mało prawdopodobny po zwycięstwie Benjamina Netanjahu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Izraelu i ostrej retoryce z kampanii.
Izrael nie jest członkiem MTK, ale izraelscy dowódcy wojskowi i przywódcy polityczni będą mogli teraz mieć postawione zarzuty, jeśli będą podejrzewani o popełnienie zbrodni na palestyńskim terytorium.
Przystąpienie Palestyńczyków do MTK jest kolejnym krokiem sądowej i dyplomatycznej konfrontacji rozpoczętej w 2014 roku przez palestyńskie władze. Po odrzuceniu pod koniec 2014 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji w sprawie zakończenia w ciągu trzech lat izraelskiej okupacji, Palestyńczycy postanowili przystąpić do MTK. Trybunał ten zajmuje się sądzeniem podejrzanych o akty ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.
Jednocześnie palestyński prezydent Mahmud Abbas wysłał do MTK dokument upoważniający prokurator Fatou Bensoudę do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnianych przez Izrael na palestyńskich terytoriach od 13 czerwca 2014 roku.
Organizacja Human Rights Watch z zadowoleniem przyjęła przystąpienie Palestyńczyków do haskiego trybunału i podkreśliła, że od prokurator zależy teraz stwierdzenie, czy zebrany materiał dowodowy uzasadnia wszczęcie śledztwa na pełną skalę.
Poza zeszłorocznym konfliktem w Strefie Gazy prokurator może także zbadać kwestię izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach, uznawanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne. Od 1967 roku na terytoriach palestyńskich zamieszkało ponad 550 tys. osadników żydowskich.