Trwa ładowanie...
d1soz8c

Palestyńczycy przystąpili do Międzynarodowego Trybunału Karnego

Autonomia Palestyńska została formalnie członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w ramach kampanii wywierania presji międzynarodowej na Izrael i osądzenia izraelskich przywódców. Autonomia stała się 123. członkiem Trybunału w Hadze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palestyńczycy przystąpili do Międzynarodowego Trybunału Karnego
(AFP, Fot: Thomas Coex)
d1soz8c

Skromna uroczystość odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki otrzymał symboliczną kopię Statusu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego trybunału.

Komentatorzy zwracają uwagę, że przystąpienie do MTK nastąpiło w chwili, gdy powrót do rozmów izraelsko-palestyńskich na temat palestyńskiej państwowości jest postrzegany jako bardzo mało prawdopodobny po zwycięstwie Benjamina Netanjahu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Izraelu i ostrej retoryce z kampanii.

Izrael nie jest członkiem MTK, ale izraelscy dowódcy wojskowi i przywódcy polityczni będą mogli teraz mieć postawione zarzuty, jeśli będą podejrzewani o popełnienie zbrodni na palestyńskim terytorium.

d1soz8c

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK jest kolejnym krokiem sądowej i dyplomatycznej konfrontacji rozpoczętej w 2014 roku przez palestyńskie władze. Po odrzuceniu pod koniec 2014 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji w sprawie zakończenia w ciągu trzech lat izraelskiej okupacji, Palestyńczycy postanowili przystąpić do MTK. Trybunał ten zajmuje się sądzeniem podejrzanych o akty ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

Jednocześnie palestyński prezydent Mahmud Abbas wysłał do MTK dokument upoważniający prokurator Fatou Bensoudę do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnianych przez Izrael na palestyńskich terytoriach od 13 czerwca 2014 roku.

Organizacja Human Rights Watch z zadowoleniem przyjęła przystąpienie Palestyńczyków do haskiego trybunału i podkreśliła, że od prokurator zależy teraz stwierdzenie, czy zebrany materiał dowodowy uzasadnia wszczęcie śledztwa na pełną skalę.

Poza zeszłorocznym konfliktem w Strefie Gazy prokurator może także zbadać kwestię izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach, uznawanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne. Od 1967 roku na terytoriach palestyńskich zamieszkało ponad 550 tys. osadników żydowskich.

d1soz8c

Podziel się opinią

Share
d1soz8c
d1soz8c
Więcej tematów