Trwa ładowanie...
13-05-2008 22:30

"Palenie przestaje być dobrze widziane także w Polsce"

Nastawienie wobec palenia i palaczy zmienia się stopniowo, palenie przestaje być dobrze widziane także w Polsce - mówił podczas warsztatów edukacyjnych dla dziennikarzy ambasador Grzegorz Dziemidowicz.

"Palenie przestaje być dobrze widziane także w Polsce"Źródło: wp.pl
d3x5sd6
d3x5sd6

Ambasador wspomniał o swoich doświadczeniach podczas wykopalisk w Sudanie przed 40 laty. Tamtejsi robotnicy potrafili przeznaczyć trzecią część tygodniowego zarobku, by kupić drogie, importowane papierosy - chcieli się poczuć lepsi, mieć coś wspólnego z "wielkim światem".

W krajach ubogich palenie jest wciąż popularne, w krajach rozwiniętych wychodzi z mody. Gdy przed olimpiadą w Atenach wprowadzono w tradycyjnie pełnych tytoniowego dymu greckich restauracjach stoliki dla niepalących, Grecy mówili o łamaniu praw (palącego) człowieka. Jednak z czasem oswoili się z tymi ograniczeniami.

Także w Polsce palenie staje się zachowaniem nieakceptowanym - palaczy zmusza się na przykład, by palili w wydzielonych miejscach w pracy. Niejeden będzie wolał rzucić nałóg niż wjeżdżać i zjeżdżać po kilka pięter z powodu jednego papierosa.

Jak mówił prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, w Polsce 30% dzieci wypaliło swojego pierwszego papierosa w wieku poniżej 10 lat. 30% dzieci w wieku od 13 do 15 lat pali papierosy. Pali też co trzecia kobieta w ciąży Palacze żyją średnio 25 lat krócej niż niepalący.

d3x5sd6

Gdy palacz rzuca palenie, najpierw wyostrza się smak i węch, poprawia obieg krwi i funkcjonowanie płuc, stopniowo spada ryzyko zawału i raka płuc.

Jestem nałogową palaczką, od 12 lat nie palącą - mówiła doktor Sonia Geller z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Palenie to nałóg taki jak alkoholizm i narkomania - trudno z niego wyjść bez wsparcia innych - wyjaśniała.

Pomocne mogą być między innymi terapia behawioralna, trening relaksacyjny i metoda NLP, a także leki. Skuteczniejsze okazuje się zwykle stopniowe, a nie nagłe odstawienie nałogu - ułatwiają je leki, zawierające czystą nikotynę, na przykład plastry czy gumy do żucia. Trwają prace nad szczepionką, która odbierałaby palaczom przyjemność z palenia, blokując działanie nikotyny.

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym dniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) będzie zachęcać 1,3 miliarda palaczy na świecie do rzucenia palenia. Połowa ludzi, którzy palili tytoń całe życie umiera wskutek tego nałogu, z czego połowa to osoby w wieku średnim - między 35 a 69 rokiem życia. Polska należy do krajów o największej konsumpcji tytoniu na świecie - ponad 10 mln osób wypala rocznie około 90 mld sztuk papierosów.

d3x5sd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x5sd6
Więcej tematów