Trwa ładowanie...

"Palce diabła" w małopolskim lesie. To gatunek z Australii

"Palce diabła" - grzyb pochodzący z Australii - znaleźli turyści w lesie w okolicach Huciska pod Wieliczką w Małopolsce. Okratek australijski ma wyjątkowy kształt, jaskrawoczerwoną barwę i wydziela charakterystyczny - niezbyt przyjemny - zapach.

Share
"Palce diabła" w małopolskim lesie. To gatunek z Australii
"Palce diabła" w małopolskim lesie. To gatunek z AustraliiŹródło: Wikimedia Commons
d3gtj0v

Okratka australijskiego - ze względu na wygląd nazywanego "Palcami diabła" - znaleziono w lesie w powiecie wielickim - wyjaśnia dziennikpolski24.pl. Czytelnik poinformował krakowską gazetę, że grzyba odnalazł w okolicach Huciska w gminie Gdów.

Grzyb należy do rodziny sromotnikowych i jest niejadalny. Pochodzi z Australii, a do Europy został zawleczony prawdopodobnie z roślinami sprowadzanymi do ogrodów botanicznych.

Zobacz też: Powrót do szkoły. Szymon Hołownia: prezydent powinien wezwać na dywanik ministra Piontkowskiego

W Polsce okratek australijski występuje rzadko. Spotykano go głównie na południu kraju: w Górach Świętokrzyskich, Kotlinie Sandomierskiej, Górach Sowich, ale również na Pobrzeżu Gdańskim.

d3gtj0v

"Palce diabła" w październiku 2019 roku znalazła w Górach Opawskich autorka bloga "Pani Miniaturowa".

"Palce diabła" w małopolskim lesie. Odór czuć z daleka

"Jego obecność zwiastował smród czegoś, co dawno zdechło. Robi mega wrażenie, jakby ktoś zgubił rozgwiazdę pośrodku lasu" - opisuje znalezisko pani Agata w mediach społecznościowych. W rozmowie z WP przyznała, że grzyba "wywąchał" jej chłopak Andrzej.

Zapach okratka przypomina odór rozkładającego się mięsa i woń wydzielaną przez sromotnika smrodliwego.

W Europie po raz pierwszy "Palce diabła" zaobserwowano w 1914 roku we Francji. W Polsce występowanie grzyba odnotowano dopiero w 1975 roku w okolicy Biłgoraja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gtj0v

Podziel się opinią

Share
d3gtj0v
d3gtj0v
Więcej tematów