PolskaPakistańska działaczka praw człowieka wyróżniona nagrodą szefa MSZ

Pakistańska działaczka praw człowieka wyróżniona nagrodą szefa MSZ

Pakistańska działaczka praw człowieka Asma Jilani Jahangir została uhonorowana nagrodą ministra spraw zagranicznych "Pro Dignitate Humana". Niestrudzenie walczyła na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, tolerancji i rządów prawa - uzasadnił Radosław Sikorski.

Pakistańska działaczka praw człowieka wyróżniona nagrodą szefa MSZ
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Szef polskiego MSZ przypomniał, że nagroda przyznawana jest za wybitne i bezkompromisowe zasługi w obronie praw osób prześladowanych i będących obiektem represji. - Wręczana jest osobom, które nie boją się mówić, nie boją się walczyć w obronie ludzkiej godności - powiedział.

Sikorski zaznaczył, że laureatka pochodzi z odległej strony świata. - Chcę jednak podkreślić, że gdziekolwiek są ludzie, którzy walczą o podstawową sprawiedliwość i ludzką godność, w Pakistanie czy na Ukrainie, zasługują oni na nasze wsparcie i solidarność. Polacy wiedzą o tym, jak żaden inny naród - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Wybitny poprzednik Bronisław Geremek powiedział kiedyś o polskim ruchu "Solidarność", iż nie walczy o władzę, lecz domaga się demokracji i praw obywatelskich - dodał.

0 Pani Jahangir jest uznaną na całym świecie obrończynią praw kobiet, dzieci i mniejszości religijnych. Niestrudzenie walczyła na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, tolerancji i rządów prawa, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w swej ojczyźnie - Pakistanie - mówił w uzasadnieniu. - Proszę przyjąć nagrodę jako wyraz naszego podziwu i wsparcia dla tego, co pani robi - zwrócił się Sikorski do laureatki.

Wyróżniona podkreśliła, że jest zaszczycona nie tylko otrzymaniem nagrody, ale również tym, że dostała ją od władz Polski. - Wiem, jak bardzo cenicie sobie wolność, demokrację i godność ludzką - podkreśliła Jahangir. - Godność jest tym, do czego dążą ludzie na całym świecie, w każdym regionie świata. (...) Nawet w waszym regionie są ludzie, którzy walczą o swe prawa i o wartość praw człowieka - dodała.

- Przyjmuję tę nagrodę w imieniu tych wszystkich setek ludzi, którzy już odeszli i całe życie spędzili walcząc o coś, co nazywali godnością. Setki ludzi, z którymi pracowałam (...), mówili, że godność jest dużo ważniejsza dla nas niż zarabianie. Jeśli nie mamy godności, nie dbamy o pieniądze, które dostajemy - mówiła. Jak dodała, w swojej pracy zdała sobie sprawę, że "nie ma to tylko wymiaru teoretycznego, ale i praktyczny; to element ducha, to część poczucia własnej godności".

- Wszyscy będziemy mieć odwagę, żeby walczyć z uciskiem i siłami ekstremistycznymi, które niejednokrotnie wpędzały świat w konflikty, a ludzi w niedolę i cierpienie - wyraziła nadzieję Pakistanka.

Nagroda "Pro Dignitate Humana" (Na rzecz godności ludzkiej) przyznawana jest za poświęcenie i bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz za niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej.

Nagroda została ustanowiona przez ministra spraw zagranicznych w 2011 r. Pierwszym laureatem został białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleksander Bialacki. W ubiegłym roku uhonorowana nią została także niezależna organizacja "Memoriał" zajmująca się dokumentacją komunistycznych represji oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.

Jahangir (ur. 1952 r. w Lahaur) jest czołową pakistańską prawniczką, adwokatką Sądu Najwyższego Pakistanu, przewodniczącą Stowarzyszenia Prawników Sądu Najwyższego Pakistanu. Pracuje na rzecz zapobiegania prześladowaniom mniejszości religijnych, kobiet i wyzysku dzieci w Pakistanie i na świecie.

Od sierpnia 2004 r. do lipca 2010 r. była specjalną pełnomocniczką ONZ ds. wolności religii i przekonań.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)