Trwa ładowanie...
dd5y7lh

Pakistan: kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych ataku na autobus w Karaczi

Co najmniej 43 osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych w Karaczi, na południu Pakistanu, w ataku uzbrojonych napastników na autobus, którym jechała mniejszość szyicka - poinformowała pakistańska policja.
Share
Atak na autobus w Karaczi, Pakistan
Atak na autobus w Karaczi, PakistanŹródło: PAP/EPA, Fot: REHAN KHAN
dd5y7lh

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu. Szyici jechali autobusem do pracy.

Kanały telewizyjne pokazują zdjęcia różowego autobusu, pokrytego dziurami od kul. News.sky.com podaje, że pojazd mógł pomieścić 52 pasażerów, ale był przeciążony.

Funkcjonariusze policji powiedzieli, że co najmniej sześciu napastników na motocyklach zatrzymało autobus, weszło do środka, zastrzeliło kierowcę, a następnie zaczęło strzelać do wszystkich pasażerów bez wyjątku.

dd5y7lh

Szef policji Ghulam Haider Jamali poinformował, że pojazd był w drodze do miejsca muzułmańskiego kultu szyitów. Jego zdaniem, autobusem jechało ok. 60 ismailitów. - Celem ataku byli niewinni ismailici - podkreślił.

- Wśród ofiar są zarówno kobiety, jak i mężczyźni - powiedział z kolei Reuterowi Atiq Shaikh, rzecznik policji.

Rośnie liczba ataków na szyitów

Ismailizm to nurt w obrębie szyizmu. W ostatnich latach rośnie liczba ataków na szyitów, którzy stanowią ok. 20 proc. ludności 200-milionowego Pakistanu - zauważa agencja AFP.

dd5y7lh

Także BBC przypomina, że szyicka mniejszość szyicka w Pakistanie jest częstym celem ataków talibów i innych sunnickich ekstremistycznych grup zbrojnych działających w tym kraju. W ciągu ostatnich paru miesięcy, kilka meczetów należących do mniejszości religijnych, zostało zbombardowanych.

Reuters podkreśla, że w marcu w zamachach samobójczych na zewnątrz dwóch kościołów w Lahore zginęło 14 osób, a rannych - prawie 80. Kilka dni później bomba po piątkowych modłach w Karaczi zabiła 12 osób.

Z kolei w lutym, 20 osób zginęło w ataku na szyicki meczet w północno-wschodniej części Peszawaru.

Pod koniec stycznia ponad 60 osób poniosło śmierć w zamachu bombowym na szyicki meczet w mieście Szikarpur w prowincji Sind, na południowym wschodzie kraju. Do ataku doszło podczas tradycyjnych piątkowych modłów.

Na początku 2013 roku w dwóch zamachach bombowych w dzielnicach szyickich w Kwecie, na zachodzie Pakistanu, zginęło prawie 200 osób.

dd5y7lh

Podziel się opinią

Share
dd5y7lh
dd5y7lh
Więcej tematów