Trwa ładowanie...

PAH i Caritas z pomocą dla Japończyków

Caritas Polska rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Japonii. Na zgodę od MSWiA czeka Polska Akcja Humanitarna, która będzie zbierała pieniądze na odbudowę któregoś z budynków użyteczności publicznej.

PAH i Caritas z pomocą dla JapończykówŹródło: AFP
d3wv47m

- Pamiętam jak okazaliśmy solidarność narodowi amerykańskiemu po huraganie Katrina. Z pieniędzy zebranych w Polsce sfinansowaliśmy odbudowę jednej ze szkół zniszczonych przez huragan. Dla Amerykanów nie była ważna wielkość pomocy, ważny był gest solidarności. Dziś stajemy przed trudnym wyzwaniem okazania współczucia i solidarności jednemu z najbogatszych krajów, ale też jednemu z najbardziej dotkniętych dwoma klęskami mającymi w skutkach niespotykane dotychczas rozmiary - podkreśla prezes PAH Janina Ochojska.

Organizacja uznała, że na razie Japończykom nie jest potrzebna tzw. "pierwsza pomoc" (z wyjątkiem pomocy świadczonej przez ekipy ratunkowe) pozwalająca przeżyć pierwsze dni po katastrofie, czyli woda, sanitariaty, schronienie, żywność i opieka medyczna. - Japończycy są świetnie zorganizowani i radzą sobie doskonale. Będziemy obserwować rozwój wypadków i zaangażujemy się w pomoc na miejscu w odpowiednim momencie - deklaruje PAH.

Tymczasem Caritas Polska, w odpowiedzi na apel Caritas Internationalis, rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych. Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję mogą dokonywać wpłat na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem: JAPONIA (numery kont znajdują się na stronie www.caritas.pl).

d3wv47m

W piątek północno-wschodnią Japonię nawiedziło największe trzęsienie ziemi od 140 lat. Epicentrum znajdowało się u wschodnich wybrzeży wyspy Honsiu, na której leży również Tokio. Wstrząsy o sile prawie 9 w skali Richtera wywołały falę tsunami, która osiągała wysokość nawet 10 metrów i zmiatała z powierzchni budynki oraz samochody.

Według oficjalnych danych, liczba osób, które zginęły lub są zaginione w następstwie piątkowego trzęsienia ziemi, przekracza 3 tys. Nieoficjalnie wymienia się jednak liczbę 10 tys. ofiar, lub większą. W poniedziałek rano agencja Kyodo poinformowała o znalezieniu kolejnych ok. dwóch tysięcy ciał ofiar kataklizmu.

d3wv47m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wv47m
Więcej tematów