Paczkowski: Sołżenicyn przełamywał bariery zaufania do ZSRR
Główna rola Aleksandra Sołżenicyna polegała na tym, że przełamał w wielu środowiskach barierę, jeżeli nawet nie kultu, to zaufania do Związku Sowieckiego - powiedział historyk prof. Andrzej Paczkowski.
Zdaniem prof. Paczkowskiego najważniejszymi dziełami Sołżenicyna są "Jeden dzień Iwana Denisowicza" i "Archipelag GUŁag". Historyk zaznaczył, że opowiadanie "Jeden dzień Iwana Denisowicza" było publikowane w Polsce przez "Politykę" zanim jeszcze ukazało się w Związku Sowieckim.
Z kolei "Archipelag GUŁag" - jak ocenił prof. Paczkowski - to pierwsza literacka synteza sowieckiego systemu obozowego, o którym dotychczas wiedziało się niewiele. "Archipelag GUŁag" był próbą scalonej interpretacji tego wszystkiego - powiedział prof. Paczkowski, dodając że w sposób literacko doskonały przedstawiał system sowiecki i jego najważniejsze elementy.
Zdaniem historyka dorobek literacki Sołżenicyna miał ogromny wpływ na Polskę, ale jego podstawowym sukcesem było to, że dzięki wysokiemu poziomowi literackiemu swoją twórczością wpłynął na Zachód.
Dla prof. Paczkowskiego najważniejsza jest twórczość Sołżenicyna z lat 60. i 70. Późniejsze prace Sołżenicyna nie miały na mnie większego wpływu. Bardzo często się z nim nie zgadzałem, zwłaszcza z jego antyzachodnimi wypowiedziami - powiedział historyk.
Aleksander Sołżenicyn, laureat literackiej nagrody Nobla, zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w Moskwie. Miał 89 lat.