PolskaPacjenci w karetkach nie dostają leków przeciwbólowych. Ma być lepiej

Pacjenci w karetkach nie dostają leków przeciwbólowych. Ma być lepiej

Pacjenci w karetkach cierpią z bólu. Spodziewano się, że jest źle, ale wyniki badania prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku zaskoczyły. 84 proc. pacjentów nie może liczyć na podanie odpowiednich leków przeciwbólowych. Tak wynika po sprawdzeniu 70 tys. kart wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego.

Pacjenci w karetkach nie dostają leków przeciwbólowych. Ma być lepiej
Źródło zdjęć: © WP.PL
Radosław Rosiejka

05.03.2018 | aktual.: 05.03.2018 09:29

Jak podała "Gazeta Wyborcza", również dzieci nie dostają leków uśmierzających ból. Tylko u 20 proc. zastosowano leczenie przeciwbólowe w karetce, a u 4 proc. z nich skutecznie.

Ratownik medyczny z 15-letnim stażem przyznaje gazecie, że ratownicy niechętnie podają takie leki, bo mogą wywołać niepożądane działanie. A za to można być później pociągniętym do odpowiedzialności. Lekarze w karetkach też robią to niechętnie.

Powodem jest obawa przed przedawkowaniem oraz głosy niektórych lekarzy, że podanie silnego leku przeciwbólowego zwiększa ryzyko błędnej oceny stanu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia o problemie wie. Przygotowało projekt rozporządzenia dot. standardu leczenia bólu podczas medycznych czynności ratunkowych, który ma pomóc w walce z bólem.

Zdaniem autora badania prof. Andrzeja Basińskiego, problemem jest też system kształcenia. W tej sprawie powołano w ministerstwie zdrowia zespół, który ma opracować zmiany w kształceniu, aby program uwzględniał skuteczniejsze leczenie bólu.

Zobacz także
Komentarze (11)