Trwa ładowanie...
d12z0b8
wyspa

Owce i kozy zamieszkały nad Wisłą. Przed nimi nietypowe zadanie

Ten widok zaskoczył mieszkańców stolicy. W centrum miasta, na wyspie przy moście Gdańskim, pojawiło się stado owiec i kóz. Urzędnicy stołecznego ratusza tłumaczą, że to sposób na przygotowanie terenu pod miejsca lęgowe dla ptaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel.
Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel. (UM, Fot: Urząd Miasta Warszawa)
d12z0b8

Zwierzęta czeka kilka miesięcy intensywnej pracy. Ich zadaniem jest usunięcie, czyli zjedzenie większości roślin na wyspie. Dzięki temu na wiosnę chętniej zalęgną się tam ptaki takie jak: rybitwy, mewy i sieweczki. Ptaki te preferują rozległe, piaszczyste tereny z niewielką ilością zarośli.

    UM
(UM, Fot: Urząd Miasta Warszawa)

Sztucznie utworzona wyspa, na której obecnie prowadzony jest wypas, powstała w 2015 roku ramach projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl. - Mamy nadzieję, że wypasane owce oraz kozy pomogą w realizacji tego zadania i realnie przyczynia się do uzyskania sukcesu lęgowego na tym obszarze - mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu Life+ i dodaje: - Należy przy tym pamiętać, że to właśnie na warszawskim odcinku międzywala Wisły bytują gatunki rzadkie w skali europejskiej, jak na przykład rybitwa białoczelna. To m.in. z myślą o nich w ramach projektu utworzyliśmy sztuczne wyspy, stałe i pływające, na których ptaki mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów.

d12z0b8

Warszawski odcinek międzywala Wisły jest częścią utworzonego w 2004 roku obszaru Natura 2000 "Dolina Środkowej Wisły”.

Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel. "Usuwanie" roślinności może potrwać aż do marca.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Tragedia po pasterce w Kobyłce. Kierowcy grozi 8 lat więzienia

d12z0b8

Podziel się opinią

Share
d12z0b8
d12z0b8
Więcej tematów