Trwa ładowanie...
ycipk-3qz0l7
wyspa

Owce i kozy zamieszkały nad Wisłą. Przed nimi nietypowe zadanie

Ten widok zaskoczył mieszkańców stolicy. W centrum miasta, na wyspie przy moście Gdańskim, pojawiło się stado owiec i kóz. Urzędnicy stołecznego ratusza tłumaczą, że to sposób na przygotowanie terenu pod miejsca lęgowe dla ptaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel.
Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel. (UM, Fot: Urząd Miasta Warszawa)
ycipk-3qz0l7

Zwierzęta czeka kilka miesięcy intensywnej pracy. Ich zadaniem jest usunięcie, czyli zjedzenie większości roślin na wyspie. Dzięki temu na wiosnę chętniej zalęgną się tam ptaki takie jak: rybitwy, mewy i sieweczki. Ptaki te preferują rozległe, piaszczyste tereny z niewielką ilością zarośli.

UM
Podziel się

Sztucznie utworzona wyspa, na której obecnie prowadzony jest wypas, powstała w 2015 roku ramach projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl. - Mamy nadzieję, że wypasane owce oraz kozy pomogą w realizacji tego zadania i realnie przyczynia się do uzyskania sukcesu lęgowego na tym obszarze - mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu Life+ i dodaje: - Należy przy tym pamiętać, że to właśnie na warszawskim odcinku międzywala Wisły bytują gatunki rzadkie w skali europejskiej, jak na przykład rybitwa białoczelna. To m.in. z myślą o nich w ramach projektu utworzyliśmy sztuczne wyspy, stałe i pływające, na których ptaki mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów.

ycipk-3qz0l7

Warszawski odcinek międzywala Wisły jest częścią utworzonego w 2004 roku obszaru Natura 2000 "Dolina Środkowej Wisły”.

Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel. "Usuwanie" roślinności może potrwać aż do marca.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Tragedia po pasterce w Kobyłce. Kierowcy grozi 8 lat więzienia

ycipk-3qz0l7
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qz0l7

ycipk-3qz0l7
ycipk-3qz0l7