Trwa ładowanie...
d3l62pq

Otwarty list Małgorzaty Gersdorf. Dziękuje za słowa poparcia dla Sądu Najwyższego

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego postanowiła zabrać głos ws. sporu wokół reformy sądownictwa. Małgorzata Gersdorf napisała list otwarty, w którym dziękuje za słowa poparcia dla działaności jej i Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gersdorf dziękuje za wyrazy wsparcia
Gersdorf dziękuje za wyrazy wsparcia (WP.PL)
d3l62pq

Jak czytamy w liście podpisanym przez Małgorzatę Gersdorf, "od wielu miesięcy jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku na wymiar sprawiedliwości". Według sędzi, "podważane są konstytucyjne zasady, które gwarantują niezależność sądownictwa od pozostałych władz i niezawisłość sędziów".

"Niszczone są fundamenty demokratycznego państwa prawa, jakim jest Rzeczpospolita Polska, a najwyższe władze państwowe otwarcie deklarują nieuznawanie i ignorowanie orzeczeń nie tylko sądów krajowych, lecz również Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – napisała w liście prezes Gersdorf.

Jak podkreśla, do sędziów SN wpłynęły liczne kartki pocztowe i listy. Według Gersdorf, są one potwierdzeniem tego, że m.in. "zagrożone są podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa”

d3l62pq

Wybieranie nowych sędziów

W poniedziałek rozpoczęły się przesłuchania w Krajowej Radzie Sądownictwa nad wyborem sędziów do Sądu Najwyższego. Na początku rozmawiano z kandydatami do Izby Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej. Nie obyło się bez incydentów: Obywatele RP uniemożliwili rozpoczęcie posiedzenia KRS, nie wpuszczając do sali Krystyny Pawłowicz.

d3l62pq

We wtorek KRS ma zająć się przesłuchaniami do Izby Cywilnej. Do SN wpłynęło 215 zgłoszeń, ale 20 kandydatur zostało wycofanych.

Zobacz także: Adam Bielan: przypomnijmy, kto zaczął wojnę na billboardy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3l62pq

Podziel się opinią

Share
d3l62pq
d3l62pq