PolskaObywatele RP uniemożliwili rozpoczęcie posiedzenia KRS. Nie wpuścili Krystyny Pawłowicz

Obywatele RP uniemożliwili rozpoczęcie posiedzenia KRS. Nie wpuścili Krystyny Pawłowicz

Obywatele RP zablokowali wejście do siedziby KRS, jednocześnie uniemożliwiając rozpoczęcie posiedzenia plenarnego Krajowej Rady Sądownictwa. Obrady zostały przeniesione na nieznany jeszcze termin. Do jednej z sal nie została wpuszczona posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Obywatele RP uniemożliwili rozpoczęcie posiedzenia KRS. Nie wpuścili Krystyny Pawłowicz
Źródło zdjęć: © East News | Agnieszka Sniezko

27.08.2018 | aktual.: 27.08.2018 15:13

W poniedziałek miał rozpocząć się kolejny dzień posiedzenia plenarnego Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziowie mieli opiniować kandydatury do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Wejście do siedziby KRS zablokowali członkowie Obywateli RP. Jak poinformował rzecznik KRS Maciej Mitera obrady ostatecznie zostały odwołane. Nowy termin jeszcze nie jest znany.

Przesłuchanie najpierw przeniesiono do innej sali, która również została zablokowana przez Obywateli RP. W środku zostali uwięzieni prezes KRS i kilkoro członków Rady. Kandydaci do SN czekali w innej części budynku. Na obrady do jednego z pomieszczeń nie wpuszczono posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, a także sędziego Krajowej Rady Sądownictwa Jędrzeja Kondka - podaje rmf24.pl.

Rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk poinformował, że rektor uczelni wyraził zgodę, aby na teren kampusu weszła policja. Kierownik administracyjny SGGW zaapelował do protestujących Obywateli RP o opuszczenie budynku, w przeciwnym razie zainterweniować mogą służby porządkowe.

"Nie zgadzamy się na kolejne łamanie prawa i działanie niezgodne z Konstytucją oraz zwykłą ludzką przyzwoitością. Sąd Najwyższy może być ostatnim bastionem wolności i sprawiedliwości w Polsce" - napisali na Twitterze Obywateler RP argumentując protest. Apelowali też do sędziów SN o pozostanie oraz powitali "kandydatów na nielegalnych sędziów" transparentami z fragmentami konstytucji.

Przesłuchania w Krajowej Radzie Sądownictwa nad wyborem sędziów do Sądu Najwyższego rozpoczęły się w poniedziałek. Na początku rozmawiano z kandydatami do Izby Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej. We wtorek KRS ma zająć się przesłuchaniami do Izby Cywilnej. Do SN wpłynęło 215 zgłoszeń, ale 20 kandydatur zostało wycofanych.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1097)