Oto okładki poniedziałkowych magazynów. Jedno jest pewne: to nie będzie spokojny tydzień
Jutro w kioskach ukażą się najnowsze tygodniki opinii. Głównym tematem każdej z gazet jest ostry konflikt Polski z Izraelem, który dotyczy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Profesor Gross bezkompromisowo o politykach PiS-u
"Ziobro i Jaki stanowią sobie prawo, wedle którego będą musieli postawić w stan oskarżenia każdego ocalonego Żyda, który przeżył w Polsce okupację" - mówi Jan Tomasz Gross w wywiadzie dla Newsweeka. Socjolog i historyk zarzuca politykom Prawa i Sprawiedliwości świadome rozniecanie antysemityzmu. Mówi też, jakie, jego zdaniem, skutki pociągnie za sobą nowelizacja ustawy o IPN.
Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa i igrzyska w Pjongczangu
Okładka tygodnika Wprost także nawiązuje do polsko-izraelskiego konfliktu. "Nowe polsko-amerykańskie otwarcie i zbliżający się Polsko-Amerykański Szczyt Przywództwa (PALS) w Miami to wiodące tematy najnowszego wydania" - czytamy na stronie gazety. Prócz polityków, na okładce możemy zobaczyć Adama Małysza i Kamila Stocha, którzy mówią o zbliżających się igrzyskach Pjongczangu.
"Ich świadomie przyjętym celem jest maksymalne upokorzenie Polski" - ostre słowa redaktora Sieci
Okładka tygodnika Sieci, która wywołała największe emocje w mediach społecznościowych, przedstawia Benjamina Netanjahu oraz Jarosława Kaczyńskiego z łagodną, aczkolwiek zdecydowaną miną. Na drugim planie, Donald Trump, Angela Merkel i Władimir Putin. W przeciwieństwie do Trumpa, prezydent Rosji i kanclerz Niemiec trawieni są płomieniami, niczym diabelskie istoty. "Przebieg obecnego kryzysu ewidentnie wskazuje na to, że druga strona – czyli Izrael i potężne siły w żydowskiej diasporze – nie chce żadnego kompromisu. Bodaj jego pozoru. Odwrotnie – ich świadomie przyjętym celem jest maksymalne upokorzenie Polski" - czytamy w wiodącym artykule "Nie dać się zgnieść". Oprócz tego w tygodniku znajdziemy wywiad braci Karnowskich z ministrem obrony - Jackiem Czaputowiczem.
"Religia Holocaustu" i powrót narodowców przed ambasadę
Z kolei okładka poniedziałkowego Do Rzeczy uderza ilustracją niemieckiego obozu Auschwitz i nawiązuje do wizerunku Adolfa Hitlera. Emocje budzi z jeszcze jednego powodu - padają zarzuty o plagiat z powodu podobieństwa grafiki na okładce do tej, która promowała kampanię #GermanDeathCamps.
W numerze m.in. o kulisach izraelskiej kampanii przeciw Polsce, jak bronić prawdy historycznej i jak przeciw niej wykorzystywana jest "religia holocaustu". Dziennikarz Marcin Makowski rozmawia z posłem Robertem Winnickim, zapowiadającym powrót narodowców przed ambasadę Izraela. W Do Rzeczy także wywiad Wojciecha Wybranowskiego z sędzią Barbarą Piwnik, która przekonuje, że "sędziowie nie są nadzwyczajną kastą". "Mało kto zauważył, że kryzys polsko-izraelski wywołany atakiem ambasador Anny Azari na polskie prawo dyfamacyjne rozegrał się bez udziału parlamentarnej opozycji" - pisze Rafał A. Ziemkiewicz w tekście "Po burzy - kto zyskał, kto stracił".