Trwa ładowanie...
d3ko2wq

Oto najwięksi przegrani wyborów w Norwegii

Partia Konserwatywna i rządząca Norweska Partia Pracy są największymi zwycięzcami wyborów lokalnych w Norwegii. W następstwie masakry na wyspie Utoya największe straty odnotowali prawicowi populiści - wynika z opublikowanych wstępnych rezultatów.

d3ko2wq
d3ko2wq

Poniedziałkowe wybory lokalne i regionalne, pierwsze w Norwegii od czasu przeprowadzonych 22 lipca przez Andersa Behringa Breivika ataków w Oslo i na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz socjaldemokratycznej młodzieżówki, nie doprowadziły do spodziewanej mobilizacji wyborców: frekwencja wyniosła 62,5%, w porównaniu z 61,2% podczas takich samych wyborów w 2007 roku.

Cała klasa polityczna wzywała do masowego udziału w głosowaniu, co miałoby być wyrazem sprzeciwu wobec teorii 32-letniego zamachowca-islamofoba, który twierdził, że nienawidzi demokracji, ponieważ prowadzi ona do wielokulturowego społeczeństwa.

Według danych ministerstwa ds. samorządu lokalnego, partia konserwatywna jest największym wygranym wyborów. W skali kraju zdobyła 28% głosów, zyskując 8,7 pkt. procentowych poparcia w porównaniu z wynikami poprzedniego głosowania.

Również Norweska Partia Pracy premiera Jensa Stoltenberga, obiekt powszechnego współczucia po atakach z 22 lipca, których celem byli przede wszystkim członkowie jej młodzieżówki, odnotowała umiarkowany wzrost o 2 pkt. proc., zdobywając w skali kraju 31,7%.

d3ko2wq

Wielkim przegranym jest Partia Postępu, do której do 2006 roku należał Breivik - jej poparcie spadło o 6 pkt. proc. do 11,5%. Zdaniem politologów, tego spadku, który odnotowano jeszcze przed latem, nie można bezpośrednio przypisywać wcześniejszym powiązaniom z Breivikiem, od którego partia się odcięła.

Jak podkreśla AFP, wybory nie wstrząsną sytuacją polityczną w największych miastach: w Oslo i Bergen nadal będzie rządziła prawica, a w Trondheim lewica.

d3ko2wq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ko2wq
Więcej tematów