Trwa ładowanie...

Oto drużyna Pawła Kukiza. Tych ludzi nie znacie, a mogą zająć wysokie stanowiska

W wyborach parlamentarnych komitet wyborczy Kukiz'15 zdobył 8,81 proc. głosów. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, przełożyło się to na 42 mandaty poselskie. Kto wszedł z listy Kukiz'15 do Sejmu? Oto drużyna Pawła Kukiza, która już niedługo może zajmować ważne stanowiska w Sejmie.

Oto drużyna Pawła Kukiza. Tych ludzi nie znacie, a mogą zająć wysokie stanowiskaŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d4lbsqv
d4lbsqv

Zobacz: pełna lista osób, które weszły do Sejmu

Liderem ruchu jest oczywiście osoba, której przedstawiać nie trzeba. Paweł Kukiz startował z Warszawy, gdzie otrzymał 76 tys. głosów. Muzyk, zwolennik JOW-ów oraz kandydat na prezydenta RP, który w wyborach prezydenckich zdobył 20,8 proc. głosów. Poparło go wtedy aż 3 miliony Polaków. Jak mówi, chce walczyć z systemem i przywrócić kraj obywatelom.

Z Wrocławia do Sejmu dostał się Kornel Morawiecki, działacz opozycyjny z okresu PRL i twórca Solidarności Walczącej w okresie stanu wojennego. Związany z Ruchem Odbudowy Polski i Konfederacją Niepodległej Polski, zagorzały patriota i antykomunista. Podczas kampanii wyborczej w 1991 roku, wywrócił przed kamerami telewizyjnymi okrągły stół, w sprzeciwie wobec porozumień Okrągłego Stołu.

Jacek Wilk, który mimo, że otrzymał tylko 2420 głosów, również został posłem. Z zawodu adwokat, był kandydatem na prezydenta RP z ramienia Kongresu Nowej Prawicy, popieranym przez środowiska antysystemowe. Włada biegle kilkoma językami, wcześniej był prawą ręką Janusza Korwin - Mikke.

Z Opola do Sejmu wszedł jeden z najbardziej zaufanych ludzi Pawła Kukiza - Janusz Sanocki. Należał do PZPR, potem działał w opozycji i brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Wieloletni działacz na rzecz JOW-ów. Z tego ruchu pochodzi również Paweł Szramka, który startował z Torunia i zasłynął wcześniej m.in.: sprzeciwem wobec działalności Straży Miejskiej.

d4lbsqv

Według nieoficjalnych informacji dziennikarz i zwolennik JOW-ów Piotr Apel, który dostał się do Sejmu z okręgu łódzkiego, typowany jest kandydatem Kukiz'15 na wicemarszałka.

Z kolei informatyk Maciej Masłowski, który wszedł do Sejmu z Podkarpacia, jest... kuzynem Pawła Kukiza od strony mamy. Jak sam zaznaczył, "nie są bliską rodziną i nie spędzają razem świąt".

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Inne ciekawe nazwiska z list Kukiz'15 to między innymi: prokurator Barbara Chrobak, Stanisław Tyszka, ekspert Centrum im. Adama Smitha, który wcześniej współpracował z Polską Razem oraz oczywiście Piotr Marzec, czyli Liroy. Dwie dekady temu nagrał słynny hit "Scyzoryk", a jego płyta "Alboom" została sprzedana w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy.

d4lbsqv

Obóz narodowy w partii Kukiza. Kontrowersyjne osoby w Sejmie

Do Sejmu z Kukiz'15 weszła też grupa osób powiązana z Ruchem Narodowym. Z okręgu legnicko-jeleniogórskiego posłem został Robert Winnicki, prezes RN, wcześniej lider Młodzieży Wszechpolskiej. Zasłynął tym, że jako kandydat na prezydenta Wrocławia, domagał się budowy strzelnic na każdym osiedlu. Na demonstracji 11 listopada 2014 roku wzywał z kolei do "obalenia republiki".

Inne osoby kojarzone z Ruchem Narodowym to między innymi: Adam Andruszkiewicz, obecny szef Młodzieży Wszechpolskiej, Sylwester Chruszcz, współpracownik Romana Giertycha i były europoseł Ligi Polskich Rodzin oraz Marek Jakubiak, właściciel browaru Ciechan, który zasłynął ostrym wpisem na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne i konfliktem z bokserem Dariuszem Michalczewskim.

W Sejmie pojawi się również Bartosz Jóźwiak, prezes Unii Polityki Realnej, 25-letni Jakub Kulesza, były prezes konserwatywno-liberalnego stowarzyszenia KoLiber, oraz Tomasz Rzymkowski z Ruchu Narodowego i stowarzyszenia KoLiber. W ławach poselskich zasiądzie też łączony z PiS Jarosław Porwich, działacz gorzowskiej "Solidarności" oraz Anna Siarkowska, była szefowa siedleckich struktur Młodzieży Wszechpolskiej.

d4lbsqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lbsqv
Więcej tematów