Oświetlenie przyjazne środowisku dzięki środkom z UE

Dzięki Funduszom Europejskim gminy mogą starać się o dofinansowanie montażu niskoemisyjnego, energooszczędnego oświetlenia. Jest to opłacalna ekonomicznie inwestycja, która przynosi również znaczne korzyści ekologiczne.

Oświetlenie przyjazne środowisku dzięki środkom z UE
Źródło zdjęć: © AdobeStock

Wymiana oświetlenia na energooszczędne (257 opraw LED) oraz montaż 70 lamp hybrydowych to pomysł lokalnych władz gminy Jastków (woj. lubelskie). Inwestycja została zrealizowana w połowie marca 2019 roku w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Była potrzebna z uwagi na kilka czynników.

Przede wszystkim chodziło o doświetlenie ulic, aby zapewnić większe bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego: zarówno kierowcom, jak i pieszym. Nowe oświetlenie pozwoliło również na zmniejszenie kosztów eksploatacji ulicznych latarń. Stało się to możliwe dzięki montażowi elektronicznych zapłonników, odpowiedzialnych za redukcję mocy energii, których instalacja gwarantuje oszczędność na poziomie 40-55 proc., a w przypadku technologii LED – nawet do 60 proc.

Oszczędność energii i estetyka

– Projekt był konsultowany z mieszkańcami. Wskazali oni miejsca, w których widzą potrzebę montażu dodatkowego oświetlenia. Ponadto temat był podejmowany na radach sołeckich oraz podczas sesji rady gminy. Na chwilę obecną wszystkie potrzeby dotyczące wymiany opraw oświetleniowych na energooszczędne zostały zrealizowane. Istnieją pojedyncze miejsca, w których zgłaszane są postulaty doświetlenia lampami hybrydowymi – informuje Anna Poterucha-Radomska, koordynator ds. realizacji projektów zewnętrznych z Urzędu Gminy Jastków.

Montaż lamp hybrydowych wpłynął również na poprawę walorów estetycznych gminy. Lampy zostały zainstalowane w następujących miejscowościach: Dąbrowica, Dębówka, Jastków, Józefów-Pociecha, Ługów, Marysin, Miłocin, Moszenki, Moszna, Moszna-Kolonia, Natalin, Ożarów, Panieńszczyzna, Płouszowice-Kolonia, Piotrawin, Sieprawice, Smugi, Snopków, Tomaszowice, Tomaszowice-Kolonia.

Lampy przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2

Lampy hybrydowe mają dwie główne zalety. Po pierwsze są przyjazne środowisku naturalnemu – wykorzystując energię słoneczną i wiatrową, pozwalają zredukować emisję dwutlenku węgla. Po drugie ich używanie jest ekonomicznie uzasadnione dla obszarów wiejskich, gdzie podłączenie opraw LED do sieci energetycznej jest nieopłacalne.

Jest jeszcze za wcześnie, aby oszacować, jak dużo środków finansowych uda się zaoszczędzić w lokalnym budżecie w wyniku wymiany oświetlenia na bardziej ekologiczne. – Korzyści dla gminy są wielorakie. Montaż nowego oświetlenia przełoży się na dodatkowe pieniądze, uzyskane dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej. Ponadto pozwoli poprawić jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców, zapewni lepszą ochronę obiektów czy przyczyni się do zmniejszenia niskiej emisji pyłów i szkodliwych gazów – wylicza Poterucha-Radomska.

Środki unijne wspierają ekologię

Fundusze Europejskie to środki pozwalające promować niskoemisyjność i proekologiczne inicjatywy, które są przy tym ekonomicznie opłacalne. Dlatego warto z nich korzystać. Zarząd Województwa Lubelskiego od 25 października do 25 listopada br. prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie projektów, które stawiają na efektywność energetyczną i gospodarkę niskoemisyjną.

Wnioski mogą składać m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa z woj. lubelskiego, jednostki samorządu terytorialnego czy służby ratownicze i bezpieczeństwa publicznego. Wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na budowę lub modernizację jednostek wytwarzania energii cieplej czy energooszczędnościowego oświetlenia, w tym oświetlenia ulicznego.

Materiał powstał przy współpracy z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)