Trwa ładowanie...
dzy0a3d

Oświęcim: decyzja ws. inwestycji Mai w sobotę

Wojewoda małopolski podejmie w sobotę decyzję w sprawie udzielenia oświęcimskiej spółce Maja pozwolenia na działalność kompleksu parkingowo-usługowego w strefie ochronnej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

dzy0a3d
dzy0a3d

Według Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego argumenty przemawiają za decyzją pozytywną.

W komunikacie oddziału prasowego Urzędu zapewniono, że wojewoda dysponuje instrumentami prawnymi, które umożliwiają mu nadzór nad działalnością w strefie ochronnej byłego obozu. Wojewoda zapewnił, że w przypadku naruszenia zasad, skorzysta z przysługujących mu uprawnień ustawowych.

W komunikacie podkreślono, że wojewoda podziela opinię w sprawie inwestycji, którą wyraziła w miniony wtorek Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Uznała ona, że docelowo działalność ulokowana w strefie ochronnej byłego obozu powinna być prowadzona przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kontrowersje z inwestycją spółki Maja wywołane zostały w 1996 roku. Po protestach niektórych środowisk żydowskich, które stały na stanowisku, że niegodne jest, aby na prochach ofiar Auschwitz prowadzono działalność handlową, wojewoda bielski wstrzymał prace przy inwestycji. Po kilku latach sąd uznał, że spółka budowała zgodnie z prawem. Maja otrzymała też odszkodowanie za przerwane prace.

W ubiegłym roku spółka dokończyła pierwszą część inwestycji. Aby mogła ona funkcjonować, konieczne jest pozwolenie wojewody małopolskiego, gdyż powstaje częściowo w strefie ochronnej byłego obozu. (mk)

dzy0a3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzy0a3d
Więcej tematów