Oświadczenie polskiego MSZ. "Wzywamy wszystkie państwa"
"Polska, będąca również jednym z celów APT 28, zdecydowanie potępia powtarzające się i niedopuszczalne ataki cybernetyczne prowadzone przez rosyjskich agentów" - przekazało w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Polska jednocześnie wyraziła swoje pełne wsparcie dla Niemiec i Czech w obliczu nieprzyjaznej kampanii cybernetycznej wymierzonej w ich partie polityczne oraz demokratyczne instytucje.
"Wzywamy wszystkie państwa, w szczególności Rosję, sektor prywatny i osoby prywatne do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni" - napisano.
Oba państwa jednoznacznie wskazały, że za zaawansowanym i ciągłym zagrożeniem stoi kontrolowane przez Federację Rosyjską źródło.
SPD, partia kanclerza Olfa Scholza, współrządząca w Niemczech razem z FDP i Zielonymi, ogłosiła w czerwcu 2023 roku, że konta mailowe zarządu partii stały się celem cyberataku. Włamanie było możliwe dzięki wciąż nieustalonej luce w ich zabezpieczeniu.
Zaś w ostatni piątek szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock stwierdziła, że to właśnie rosyjski wywiad wojskowy stoi za ubiegłorocznym cyberatakiem na zarząd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"
Czesi również celem ataków
Do podobnej sytuacji doszło w Czechach. Tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych również oświadczyło w piątek, że niektóre czeskie instytucje były celem cyberataków grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Według czeskich służb wykorzystywana była nieznana wcześniej luka w zabezpieczeniach programu Microsoft Outlook.
– W kontekście zbliżających się wyborów europejskich, wyborów krajowych w wielu państwach europejskich oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę, działania te są szczególnie poważne i karygodne – oświadczyło MSZ. Czeskie władze zapowiedziały, że będą nadal wzmacniać odporność instytucji rządowych i sektora prywatnego na cyberataki.
Źródło: gov.pl, PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski