Oświadczenie byłych ambasadorów RP. "Polska postrzegana jest jako chory człowiek"
Choć nie są już ambasadorami, wciąż chcą zajmować się sprawami Polski. W ramach "Konferencji Ambasadorów RP" chcą analizować politykę zagraniczną, wskazywać na zagrożenia i sporządzać rekomendacje. W ich oświadczeniu nie zabrakło mocnych słów o "dobrej zmianie".
"Instrumentalny i lekceważący" - taki stosunek według 29 byłych ambasadorów RP ma dziś partia rządząca do polityki zagranicznej. Jak dodają w oświadczeniu byli delegaci, rola Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest "konsekwentnie degradowana".
Przypominają, że Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu o UE, a także spór wokół nowelizacji o IPN. "Bezpieczeństwo Polski pogarsza się. (...) Dzisiaj postrzegana jest jako 'chory człowiek' UE, nieprzewidywalny członek NATO, kraj skłócony z niegdyś zaprzyjaźnionymi państwami" - oceniają. Na tym nie poprzestali.
"Działanie oparte wyłącznie na zasadzie egoizmu narodowego, odrzucanie potrzeb innych państw i elementarnej zasady sojuszniczej solidarności spowodowało już serię niepowodzeń i konfliktów dyplomatycznych. Polska w oczach partnerów staje się państwem, które nie gwarantuje stabilności prawa, a w miejsce zachodniej wspólnoty wartości wprowadza atmosferę etnicznej nienawiści i ksenofobię - piszą. Ich zdaniem "polityka 'dobrej zmiany' i łamanie praworządności w Polsce współgrają z celami strategicznymi Rosji, jakim jest doprowadzenie do rozpadu UE i NATO".
Zobacz także: Paweł Lisicki: krzyż jest znakiem tożsamości europejskiej
Byli ambasadorowi niejako upominają rząd: "polityka zagraniczna nie może być propagandowym dodatkiem do polityki wewnętrznej". Podkreślają, że działania rządu "prowadzą do marginalizacji Polski w Unii Europejskiej". - Brakuje głosu i wpływu Polski w wielu fundamentalnych dla nas i przyszłości Europy sprawach. (...) Obecna zapaść zagraża polskiej racji stanu - zaznaczają.
Byli ambasadorowie, którzy podpisali się pod oświadczeniem, to: Jan Barcz, Marcin Bosacki, Iwo Byczewski, Maria Krzysztof Byrski, Mieczysław Cieniuch, Tadeusz Diem, Paweł Dobrowolski, Grzegorz Dziemidowicz, Urszula Gacek, Marek Grela, Andrzej Jaroszyński, Maciej Klimczak, Michał Klinger, Tomasz Knothe, Maciej Kozłowski, Maciej Koźmiński, Jerzy Kranz, Henryk Lipszyc, Bogumił Luft, Piotr Łukasiewicz, Anna Niewiadomska, Jerzy Maria Nowak, Piotr Nowina-Konopka, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Piotr Ogrodziński, Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz, Ryszard Schnepf, Tadeusz Szumowski, Maria Wodzyńska-Walicka.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl