Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Chodzi o 6 województw
Jakość powietrza nad Polską jest obecnie tak fatalna, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odradzają przebywanie na wolnym powietrzu. Apel skierowano głównie do mieszkańców woj. lubuskiego.
23.01.2019 11:53
Przypomnijmy, że dopuszczalny limit pyłów zawieszonych PM10 to 50 µg/m3. Tymczasem w województwie lubuskim stężenie to w niektórych miejscach waha się między 153,0 a 175,5 µg/m3.
Osoby starsze i kobiety w ciąży powinni ograniczyć spacery
Stacje pomiarowe na Śląsku i Dolnym Śląsku odnotowują stężenie pyłów między 158,6 µg/m3 w Bielsku-Białej do 193,2 µg/m3 w Legnicy. Najgorszą jakość powietrza odnotowano w środę rano w Nowym Targu - 224,6 miligramów pyłów na metr sześcienny.
Z komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że zła jakość powietrza jest również w niektórych miejscach w woj. pomorskim (do 117,3 µg/m3) i wielkopolskim (do 114,9 µg/m3). Na pozostałym obszarze kraju wartości są określane jako dostateczne, umiarkowane i dobre.
Chroniczny kaszel i niewydolność płuc
Bardzo zła i zła jakość powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, cierpiące na astmę oraz kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.
Badania wykazały, że długofalowe skutki smogu obejmują między innymi chroniczny kaszel, niewydolność płuc i przewlekłe zapalenia oskrzeli. Niestety, dochodzi nawet do sytuacji, w których osoby niepalące chorują na nowotwory płuc.
Źródło: RMF FM, WP