Ostrzeżenie przed wichurą dla 11 województw. Na północy Polski już mocno wieje
Orkan Grzegorz nadciąga nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całej zachodniej i południowej Polski. Wichura już dotarła do Polski: silne porywy wiatru odnotowują stacje IMGW w Darłowie, Ustce, Łebie i na Rozewiu.
Wydane przez synoptyków ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dotyczy województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Obowiązuje od godziny 20 w sobotę do godz. 12 w niedzielę. Wiatr może osiągać w porywach prędkość nawet 110 km/h.
Dla strefy brzegowej na Pomorzu wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem, który może osiągnąć siłę nawet 10 stopni w skali Beauforta.
Już wieczorem w sobotę, przed godziną 20 w stacji IMGW w Darłowie odnotowano poryw wiatru o prędkości 93 km/h. Powyżej 80 km/h wiało m.in. na Rozewiu, w Łebie i Ustce.
W niedzielę mocno powiać ma także w centralnych i wschodnich regionach kraju. Prędkość wiatru w porywach może tam sięgać 85 km/h. Na razie IMGW wydało dla tych regionów ostrzeżenie pierwszego stopnia.
Wiatr może nie tylko łamać drzewa i zrywać dachy. Będzie wiał z północy, a to oznacza, że pojawi się zjawisko zwane cofką, czyli wtłaczanie przez wiatr morskiej wody w głąb lądu. To oznacza, że będzie podnosił się poziom wód w rzekach uchodzących do Bałtyku oraz np. w Zalewie Wiślanym.
Meteorolodzy wydali ostrzeżenie trzeciego - najwyższego stopnia dla trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. We wszystkich z nich spodziewane są wzrosty poziomu wód powyżej stanów alarmowych. Alert obowiązuje od godz. 23 w sobotę do poniedziałku.
Sytuację pogarsza jeszcze fakt, że wichurom towarzyszyć będą opady deszczu, które dodatkowo zasilą rzeki i ich dopływy w wodę.
Ostrzeżenie drugiego stopnia, w związku z silnymi opadami deszczu wydano także dla województwa śląskiego i małopolskiego. Zagrożone są zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy gdzie może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Przed wichurami ostrzega nie tylko IMGW, ale także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na swoim profilu na Twitterze przypomina też zasady postępowania w takich przypadkach.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: IMGW